Almanlar, Suriye'ye müdahale istemiyor

Almanya'da yapılan Forsa araştırmasına göre Almanların çoğunluğu Suriye'ye NATO müdahalesi yapılmasına karşı çıkıyor, daha fazla çoğunluğu da Almanya'nın olası bir müdahaleye katılmasını istemiyor.

Almanlar, Suriye'ye müdahale istemiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Diplomatik yollarla bir sonuç alınamayan Suriye'deki insan hakları gözlemcilerinin verilerine göre şimdiye kadar 19 bin insan hayatını kaybetti. Artık Avrupa'da da son haftalarda askeri müdahale konuşulur hale geldi. Beşşar Esad rejiminin sona erdirilmesi için NATO'nun müdahale edip etmemesi soruluyor.

Almanya'da özel televizyon kanalı RTL ve haftalık dergi Stern tarafından Forsa araştırma kurumuna yaptırılan bir ankete göre, Almanların yüzde 60'ı Suriye'ye Uluslar arası bir askeri müdahale yapılmasına karşı olduğunu belirtti. Kendisine soru yöneltilenlerden yalnızca yüzde 33'ü askeri müdahaleden yana olduğunu söyledi.

Alman askerlerinin böyle bir müdahaleye katılması konusunda ise daha çok kişinin buna karşı olduğu tesbit edildi. Askeri hareketten yana olan yüzde 33'lük kesimden yalnızca yüzde 60'ı Alman Ordusunun da Suriye'ye müdahaleye katılmasını uygun görüyor.

Forsa araştırma sonuçlarında partilerin taraftarlarına bakıldığında, sürpriz bir şekilde özellikle Sol Parti taraftarlarının Esad rejiminin askeri müdahale ile sona erdirilmesinden yana olduğu görülüyor. Sol Parti eski Genel Başkanı Oskar Lafontaine, Almanya'nın Afganistan işgaline katılımını eleştirerek, insanları öldürmeye ortak olmak yerine, hayatlarını kurtarmanın daha iyi olacağını söylemişti. Fraksiyon Başkanı Gregor Gysi de Almanya'nın Kosova ve Afganistan müdahalesini eleştirerek buna onay veren Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU'yu, Sosyal Demokrat Parti SPD'yi, Hür Demokrat Parti FDP'yi ve Yeşiller'i 'Savaş Koalisyonu' olarak adlandırmıştı.

Suriye konusunda Sol Parti seçmenlerinin yüzde 42'si Uluslar arası müdahaleden yana olduğunu belirtti. Savaş koalisyonu partilerinde ise en fazla müdahaleden yana olanlar yüzde 36 ile Hristiyan demokratlar. Yeşillerden yüzde 35'i, SPD'den de yüzde 26'sı, askeri bir müdahale ile Esad rejimine son verilmesini istiyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 12:41
banner53
YORUM EKLE

banner39