banner39

Almanlardan Mısır'a casus programı

Mısır’da ortaya çıkarılan belgelerde Almanların geçen yıl Mısır istihbaratına bilgisayar programları teklif ettiği saptandı

Avrupa 07.03.2011, 15:42 07.03.2011, 15:42
Almanlardan Mısır'a casus programı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Mısırlı aktivistlerin ele geçirdiği bir belgeyle bir Alman şirketinin Mısır’a geçen yıl Mayıs ayında istihbaratta gözetleme ve dinleme amacıyla kullanılan bilgisayar programları teklif ettiği ortaya çıktı.

Mısırlı Mustafa Hüseyin, ‘Kahire Devlet Güvenliği Merkezi’nde bulduğu belgeyi, Mısır devriminin belkemiği sayılan bilgisayarların kontrolü için kullanılan bir program konusunda bilgi verdiği için doğrudan savcılığa vermek istediğini söyledi. Hüseyin bulduğu belgeyi kopyalayarak internete de koydu.

Mısır Devlet Güvenlik Merkezi’ne bağlı teknoloji ve enformasyon dairesinin belgesinde Münih’teki ‘Gamma’ isimli bir şirketin güvenlik programları ve özel kullanıcıların e-mail posta kutularına girebilmek için gerekli aletler sözkonusu ediliyor. Gamma’nın en iyi ürünlerinden biri ‘Finfisher’. Alman şirketi bu programın deneme versiyonunu bir laptopla birlikte Mısır’a göndermiş. Finfisher programı e-mail adreslerinin kontrolü için çok çeşitli yollar sağlayabiliyor.

Gamma şirketinin programıyla yahoo, gmail, hotmail adresleri kontrol edilebiliyor, skype telefon görüşmeleri kaydedilerek, ayrıca içinde mikrofonlu ve kameralı laptoplarla görüşme yapılan evler gözetlenip dinlenebiliyor.

Mısır istihbarat teşkilatının teknoloji ve enformasyon dairesi ile Gamma şirketine Mısır’lı ‘MCS’ isimli bir şirket aracılık yapmış. 29 Haziran 2010 tarihli iki sayfalık bir yazışmada FinSpy ve FinFly isimli iki bilgisayar programı ile hardware teklifi yapılmış. Teklifte ayrıca 24 kişiye programınların öğretilmesi için bir kurs ve iki yıllık bakım antlaşması da önerilmiş. Bütün bu hizmetler için Alman firması Gamma paket fiyatı olarak yaklaşık 390 bin Avro talep etmiş.

Alman firması Gamma’nın internet sayfasında ‘Finfischer’ devlet güvenlik sistemi olarak tanıtılıyor. Gamma şirketi ayrıca ‘IT-Intrusion’ adı verilen bilgisayar ağlarına nasıl sızılabileceğinin tekniklerini de öğretiyor.

Mısır istihbaratı Alman şirketinden alacağı ‘truva’ bilgisayar programıyla kontrol etmek istediği kişlerin bilgisayarlarına sızarak bütün faaliyetlerini izleyebilecekti ya da bu programı satın alarak izlemeye başlamıştı.

Mısır’da ele geçirilen belge savcılığa teslim edildi. Almanya’da da özel kişilerin bilgisayar kontrol sistemleri geliştirmeleri yasak olduğundan yakında Alman savcılığının da konuya el atarak Münih’teki Alman şirketi hakkında soruşturma açabileceği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?