Almanların ABD'ye güveni kalmadı

Alman halkının yaklaşık üçte ikisinin, NSA skandalından dolayı ABD'ye güveninin kalmadığı belirlendi.

Almanların ABD'ye güveni kalmadı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Almanya ve Avrupa'daki casusluk çalışmalarıyla ilgili bilgiler, Almanların çoğunun ABD'ye olan güvenini önemli ölçüde sarstı. Birinci televizyon kanalı ARD'nin 'Deutschlandtrend' isimli araştırmasına göre, Temmuz ayından bu yana Amerikalıları güvenilir bir partner olarak görenlerin sayısı 14 puan azalarak yüzde 35'e düştü. ABD'yi güvenilir görmeyenlerin oranı ise son araştırmaya göre yüzde 61 olarak tesbit edildi.

Amerikan istihbaratının çalışmalarını dünya kamuoyuna duyuran Edward Snowden da Alman halkının çoğunluğu tarafından takdire değer birisi olarak görülüyor. ARD'nin anketine göre halkın yüzde 60'ı onu bir kahraman olarak görüyor. Almanların yalnızca yüzde 14'ü, Snowden'ın suç işlediği görüşünü taşıyor. Ancak Amerikan istihbarat uzmanına Almanya'da iltica hakkı verilsin mi sorusuna yüzde 46'sı 'evet' derken, yüzde 48'i 'hayır' dedi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANINDAN YATIŞTIRMA GAYRETİ

Alman medyasına konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD ile Almanya ve Alman halkı arasındaki ilişkilerde bir gerilim meydana geldiğini kabul etti. Ancak transatlantik ortak pazar antlaşması, Suriye ve İran'la ilişkiler gibi konuların birlikte hareket etmek için çok önemli olduğunu vurguladı.

Kerry, Alman Başbakan Angela Merkel'in dinlenmesi ve NSA'nın diğer çalışmalarına kısa sürede açıklık getirileceğine söz verdi. Waşington'da bu konuda iki ülke temsilcilerinin yaptığı ilk görüşmeden sonra ikinci bir görüşmenin de yapılacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 10:58
banner53
YORUM EKLE

banner39