banner39

Almanların çoğu zorunlu askerliğe karşı

Almanların çoğunluğu, askerlik hizmeti tekrar mecbur edilsin mi sorusuna hayır cevabı verdi.

Avrupa 06.01.2016, 11:51 06.01.2016, 11:51
Almanların çoğu zorunlu askerliğe karşı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da haftalık dergi 'Stern' tarafından yaptırılan güncel bir ankete göre, halkın yüzde 52'si askerliğin tekrar zorunlu yapılmasını istemiyor. 'Forsa' araştırma kurumu tarafından yapılan ankette, kendisine soru yöneltilenlerin yüzde 42'sinin yeniden askerlik görevinin zorunlu hale getirilmesini istediği belirlendi.

Son günlerde mülteci akını ile birlikte ve dış görevlerin artması dolayısıyla Federal Ordunun yükünün arttığını düşünenler, profesyonel askerlere verilen ücretin yükseltilmesini ve 4,5 yıl önce son verilen mecburi askerlik hizmetinin geri getirilmesini taleb ediyor. Doğu ve batı Almanya'nın birleşmesinden sonra Batı Almanya'da 600 bin askerden yalnzıca 178 bini kaldı.

18 yaşından itibaren erkeklere yeniden askerliğin zorunlu kılınmasını istemeyenlerin çoğunluğu Yeşiller'den (yüzde 72). Kendisine soru yöneltilenlerden lise diploması olan ya da üniversitede okuyanların yüzde 60'ı da askerliğin mecburi olmasını istemiyor. Aynı şekilde yaşları 14 ile 29 arasındaki vatandaşlar da zorunlu askerliğe karşı.

Askerliğin tekrar zorunlu olmasını isteyenlerin başında ise populist ve ırkçı parti 'Almanya Alternatif Partisi' AfD'yi seçenler bulunuyor (yüzde 60). En düşük seviyeli orta dereceli eğitim kurumu olan 'Hauptschule' mezunlarının da yüzde 57'si, Sol Parti seçmenlerinin yüzde 49'u ve Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU seçmenlerinin yüzde 48'i yeniden mecburi askerlik yapılmasını istiyor.

Genelde ise erkeklerin yüzde 46'sı, kadınların ise yalnızca yüzde 38'i askerlik hizmetinin tekrar zorunlu olması gerektiğini düşünüyor.

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?