Almanların dış ajanlarının listesi ABD'nin elinde

Almanya dış istihbaratı BND'ye sızan Alman asıllı bir Amerikalının BND'nin dış ülkelerde görev yapan 3 bin 500 ajanının ismini ABD'ye ilettiği iddia ediliyor

Avrupa 14.01.2015, 18:05 14.01.2015, 19:39
Almanların dış ajanlarının listesi ABD'nin elinde

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman dış istihbaratı Federal Haber Alma Servisi BND'ye sızan Markus R. isimli ajan, Amerikan istihbaratlarına 2 yıl boyunca gizli belgeler ulaştırmayı başardı. Geçtiğimiz yılın ortalarında çifte ajanlığı ortaya çıkan Markus R. isimli ajanın evindeki bilgisayarda bulunan bazı şifrelenmiş belgeler yeni çözüldü. Bu deşifre olan bilgiler arasında, dış ülkelerde görev yapan 3 bin 500 BND ajanının takma ve asıl isimleri bulunan bir liste de var. Markus R'nin bu listeyi ABD'ye verip vermediği konusunda kesin bir açıklama yapılmadı ama sızan bilgiler bu listenin ABD'nin elinde olduğu yönünde.

Amerikan istihbaratları için çalışan Markus R.'nin 2 yıldan beri binlerce gizli belgeyi sattığı geçtiğimiz yılın yaz aylarında ortaya çıkmıştı. Bu gizli belgelere dayanılarak Alman istihbaratı BND'nin Hillary Clinton'u dinlediği iddia edilmişti.

Ancak şimdi 'Bild' gazetesinde yeralan haberde, Markus R.'in şimdiye kadar bilinenden çok daha fazla gizli bilgi ve belgeyi ABD'ye gönderdiği belirtildi. Listede gerçek ve takma isimleri bulunan Alman ajanlar, kısa adı EA olan dış ülkelerle ilişkiler bölümünda çalışıyorlar. Bu listeyi çalan ajan Markus R. de bu bölümde çalışıyordu. BND'de çalışan toplam ajan sayısı ise yaklaşık 6 bin 500.

Gazete haberine göre Markus R., ajanların isimlerini yazın evinde yapılan aramalarda bulunan harddiske şifreli olarak kaydetti. Harddiskte böyle bir liste olduğu, uzun bir tarama sonrası ancak şimdi belirlenebildi. Ajan isimleri bulunan liste 2011 yılından ve bu yılda sözkonusu bölümde çalışan ajanların isimlerini ihtiva ediyor. Bu ajanların görev bölgeleri arasında Afganistan, Mali, Lübnan ve Sudan da yeralıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?