banner39

Almanların ırkçılık sabıkası hala yüksek

Alman Federal İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, geçen yıl Almanya'da ırkçı saldırılar azalmasına rağmen yine yüksek sayıda kaldı, aşırı solcular tarafından işlenen suçlar da büyük oranda arttı.

Avrupa 30.04.2014, 11:24 30.04.2014, 11:44
Almanların ırkçılık sabıkası hala yüksek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da geçen yıl politik nedenlerle işlenen suçların artığı bildirildi. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, özellikle aşırı solcular tarafından politik motivasyonla işlenmiş suçların büyük oranda artmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Irkçılar tarafından işlenen suçlar çok az oranda azalmış olmasına rağmen, geçen yıl da neonaziler tarafından binlerce saldırı yapılarak cezayı gerektiren suç işlendi. Aşırı solcuların politik nedenlerle işledikleri suçlar da yüzde 40 oranında arttı. Bakanlık verilerine göre ırkçılar geçen yıl toplam 17 bin 42 suç işledi. Bir yıl öncesine göre ırkçı suçlarda yüzde 3,3 oranında bir gerileme görüldü. Aşırı solcular ise toplam 8 bin 673 suç işlediler, bir yıl öncesine göre yüzde 40,1 oranında bir artış görüldü. Geçen yıl tescil edilen aşırı solcuların suç oranının artmasında Hamburg'ta yaşanan olayların önemli bir rolü bulunuyor. Bazı semtlerde sokağa çıkma yasağı da uygulanan olaylarda toplam 170 polis yaralanmıştı.

Federal İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre politik nedenlerle işlelen suçların başında yine yabancılara yönelik saldırılar bulunuyor. Yabancı düşmanlığı içeren suçlar geçen yıl yüzde 12 oranında artarken bu saldırılarda şiddet içerikli eylemler ise yüzde 19 oranında artış gösterdi. De Maiziere, gerek aşırı sağ ve gerekse aşırı solda görülen şiddetin boyutlarındaki artışın nedeninin politik başarısızlıklar olabileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?