banner39

Almanların 'yabancı damat'ı; Türkler...

Yabancılarla evlenen Alman erkek veya kadınların ilk tercihi Türkler, ikinci sırada İtalyanlar ve üçüncü sırada da Avusturyalılar yeralıyor.

Avrupa 20.02.2015, 11:47 20.02.2015, 13:34
Almanların 'yabancı damat'ı; Türkler...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal İstatistik Dairesinin verilerine göre Almanların çoğunluğu yine Almanlarla evli. Yabancılarla evlenen Alman sayısı ise 2,3 milyon olarak belirlenmiş. Bunlar arasında da çoğunluk, yabancı eş olarak Türkleri tercih ediyor. Alman kadınların ilk tercihinin Türkler, daha sonra İtalyanlar ve Avusturyalılar olduğu bildirildi. Alman erkekler de birinci sırada Türk bayanları tercih ederken, ikinci sırada Polonyalı, üçüncü sırada ise Rus bayanları tercih ediyor.

2013 verilerine göre toplam 17,6 evli çiftten yaklaşık yüzde 13'ü bir tarafı yabancı eşlerden oluşan çiftler.

On yıl önce Almanya'da iki tarafın da Almanlardan oluştuğu çift oranı yüzde 89 idi. Yaklaşık yüzde 5'inde ise bir taraf yabancıydı. Yüzde 7'sinde her iki taraf da yabancı uyrukluydu.

Geçen yıl yabancılarla evlenen Alman bayanlardan yüzde 19'u Türk erkeklerle evlendi. Erkeklerden ise yüzde 14'ü Türk bayanlarla evlendi.

Her iki tarafın da yabancı uyruklu olduğu çiftlerin sayısı ise geçen yıl 1,1 milyon olarak tesbit edildi. Bunlardan yüzde 90'unda her iki taraf da aynı ülkenin pasaportuna sahip ve bunlardan her on çiftten üçü Türk vatandaşı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?