banner39

Almanların yalnızca yüzde 20'si Rusya'ya güveniyor

Ukrayna krizinin başlamasından bu yana Rus Devlet Başkanı Putin, ilk defa Normandi kutlamaları dolayısıyla Fransa'da batılı liderlerle biraraya geldi. Görüşmelerden bir çözüm çıkması ümit edilmekle birlikte Alman halkı arasında Rusya'ya güven önemli ölçüde azaldı.

Avrupa 07.06.2014, 13:00 07.06.2014, 13:00
Almanların yalnızca yüzde 20'si Rusya'ya güveniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman birinci televizyon kanalı ARD'nin son 'Deutschlandtrend' araştırmasına göre, kendisine soru yöneltilenlerden yüzde 89'u, batılı ülkelerin, aradaki gerginliğe rağmen Rusya ile görüşmeye devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Yalnızca yüzde 9'u Rusya'nın izole edilmesinden yana.

Ancak Rusya'ya yeni ekonomik yaptırımlar sözkonusu değil. Alman Federal Başbakan Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile Berlin'de yaptığı görüşmeden sonraki açıklamasında Rusya'ya karşı yaptırımların otomatizmle kararlaştırılmadığını, gelişmelere göre yeniden görüşülmesi gerektiğini belirtmişti. Bu ayın sonunda AB tarafından durum tekrar değerlendirilecek.

Rusya'ya karşı en sert tavrın ABD Devlet Başkanı Barak Obama'dan geldiği görülüyor. Obama Avrupa'da yaptığı açıklamalarda sürekli 'saldırgan Rusya' ifadesini kullandı ve batının doğu Avrupa'da daha fazla askeri varlık göstermesi gerektiğini savundu. ARD'nin araştırmasına göre Almanların yüzde 75'i doğu Avrupa'daki AB ülkelerinde daha fazla askeri varlık gösterilmesine karşı çıkıyor. Yalnızca yüzde 21'i Obama'nın görüşünü paylaşıyor.

Almanlar arasında krizin giderilmesi için diplomatik çözümden yana olanlar çoğunlukta olsa da, Rusya'ya güvenenlerin sayısı da oldukça düşük. Araştırma sonuçlarına göre Almanların yalnızca yüzde 21'i Moskova'nın güvenilir bir ortak olduğunu düşünüyor. Nisan ayında yapılan araştırmada Rusya'ya güvenen Almanların oranı yüzde 14 olarak belirlenmişti. Fakat son araştırmada ABD'ye güvenenlerin oranı da yalnızca yüzde 38 olarak belirlendi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?