banner39

Almanların yarısı AB seçimlerini önemsemiyor

Alman halkının yarısı 25 Mayıs'ta yapılacak AB Parlamento seçimlerinin önemsiz olduğunu düşünüyor.

Avrupa 26.04.2014, 14:02 26.04.2014, 14:02
Almanların yarısı AB seçimlerini önemsemiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman birinci televizyon kanalı ARD tarafından yaptırılan bir araştırmada, Almanların yüzde 51'inin AB Parlamentosuna kimin milletvekili olarak gideceğini çok önemli ya da önemli bulduğu belirlendi. Yüzde 45'i ise bu seçimlerin çok az anlam taşıdığını ya da hiçbir anlam ifade etmediğini belirtti.

AB seçimleri hakkında halk arasındaki düşünceler, seçtikleri partilere göre farklılık arzediyor. Örneğin yeni kurulan ve AB'ye karşı bir tutum ortaya koyarak adını da Almanya Alternatif Partisi 'AfD' koyan partinin seçmenlerinin yüzde 69'unun AB seçimlerini şahsen önemli ya da çok önemli buldukları bildirildi. AfD, AB seçim kampanyasında etkisini artırmak amacıyla özel bir gayret gösteriyor.

ARD araştırmasında bu Pazar Federal Parlamento seçimleri olsa nasıl bir sonuç çıkardı sorusuna da cevap arandı. Anket sonuçlarına göre sorulara cevap verenlerden yüzde 41'i federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU'ya oy verirken, yüzde 25'i diğer ortak Sosyal Demokrat Parti SPD'ye verdi. Yeşiller ve Sol Parti yüzde 10'ar oy alırken, liberal parti FDP yüzde 4, AfD ise yüzde 5 oy aldı.

Almanya trendi araştırması için 'Infratest dimap' enstitüsü 22 ve 23 Nisan tarihlerinde 1008 Alman vatandaşına sorular yöneltti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?