banner39

Almanların yarısı İslam'ı tehlikeli görüyor!

Son yapılan bir ankete göre her iki Almandan biri İslam'ı bir tehlike olarak görüyor ve batıya uymadığını düşünüyor.

Avrupa 29.04.2013, 11:04 29.04.2013, 11:04
Almanların yarısı İslam'ı tehlikeli görüyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da Bertelsmann Vakfı tarafından yaptırılan bir ankete göre Almanların yüzde 51'i İslam'ı bir tehdit olarak algılıyor. Bu oranın çok az Müslümanın yaşadığı doğu eyaletlerinde yüzde 57 olduğu bildirildi.

'Welt am Sonntag' gazetesi tarafından verilen haberde Almanların yarısının 'İslam batıya uyar' ifadesini kabul etmediği bildirildi. Kendisine soru yöneltilen toplam 2 bin kişinin yüzde 19'u da Yahudiliği Almanya için bir tehdit unsuru olarak görüyor.

Anket sonuçlarına politik ve Kilise çevrelerinden gelen tepkide, Almanya'da İslam'la daha fazla meşgul olunması gerektiği kaydedildi. Evangelist Kilise Konsey Başkanı Nikolaus Schneider, 'Welt' gazetesine verdiği demeçte, bu araştırmanın Almanya'daki insanların İslam hakkında bozuk bir imaja sahip olduklarını bir daha ortaya koyduğunu söyledi.

Schneider, 'Birçok kişi, bu ülkede yaşayan Müslüman vatandaşların, başka İslam ülkelerindeki aşırılığı buraya taşıyan Selefiler gibi azınlık gruplar ve onların sempatizanlarıyla aynı olduklarını sanıyor ve onları da bu aşırılıklardan sorumlu tutuyor.' dedi. Schneider buna karşın, farkların ortaya konulması için çalışılması gerektiğini ve barış içinde yaşamak isteyen Müslümanların cesaretlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Baden-Württemberg Eyaleti Uyum Bakanı Türk asıllı Bilkay Öney de yine aynı gazeteye verdiği demeçte, İslam hakkında insanların daha fazla bilgilendirilmesi gerektiğini, bazan genç Müslümanların da İslam hakkında kötü bilgilendirildiklerini söyledi.

Hristiyan Demokrat Parti CDU'nun içişleri politikacısı Wolfgang Bosbach, siyasi çevrelerin 'farklılaştıran tezler' ortaya koyma konusunda dikkatli olmaları gerektiğini, sorunun ciddiye alınarak, İslamcılık probleminin küçümsenmemesi gerektiğini savundu.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?