Almanların yarısı sünnet yasağından yana

Alman Federal Parlamentosunda Sol Parti ve Yeşiller dışındaki tüm partiler sünnet işlemine izin verilmesi için hazırlanırken, yapılan son bir ankete göre her iki Almandan birisi sünnetin yasaklanmasından yana.

Almanların yarısı sünnet yasağından yana

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Köln Eyalet Mahkemesinin aldığı sünnet yasağı kararından sonra başlayan tartışmalar devam ederken, Federal Parlamento'da Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU, Hür Demokrat Parti FDP ve Sosyal Demokrat Parti SPD, bugün meclise bir önerge vererek sünnet işleminin legalleştirilmesini taleb edecekler. Hazırlanan dilekçede, erkek çocuklarının tıbbın gerektirdiği standartlara uygun olarak acı çekmeden sünnet edilmesine prensip olarak izin verilmesi isteniyor.

Her üç parti, Köln Mahkemesinin kararının tüm ülkede geçerli hukuki bir yaptırım gücü olmadığını düşünüyor. Ancak karar sonrası Müslümanlar ve Yahudiler arasında güvensizlik ve endişelerin artması, problemin kanuni bir düzenlemeyle çözülmesini gerektiriyor. Sünnet işlemi yapan doktorların da endişe içinde bulunduğu belirtilen dilekçede, Yahudi ve Müslümanların dini hayatlarını icra etmelerine Almanya'da imkan verilmesinin devam etmesi gerektiği vurgulandı. Dilekçede kız çocuklarına uygulanan kesim işlemi yasağının ise kesinlikle devam etmesi gerektiği tekrarlandı.

Sol Parti, sünnet yasağı konusunda parti içinde farklı düşünceler taşırken, Yeşiller de önce sünnet yasağına karşı çıkarak Müslüman ve Yahudilere destek verdiklerini açıklamışlardı. Ancak şimdi Yeşil milletvekillerinden Volker Beck, Federal Parlamentoya verilecek önergenin çok aceleci olduğunu, kamuda konunun tartışmaya henüz iki hafta önce başlandığını bildirdi.

Diğer taraftan araştırma kurumu YouGov'un Alman haber ajansı dpa için yaptığı bir ankette Almanların yarısının sünnet yasağından yana oldukları belirlendi. Kaç kişiye soru yöneltildiği açıklanmayan ankete katılanlardan yüzde 42'si sünnet yasağına karşı olduklarını söylediler. Yüzde 13'ü konu hakkında bir şey düşünmediğini söylerken, yüzde 45'i yasaktan yana olduklarını bildirdiler.

Uluslararası tartışmalar gözönüne alındığında sünnet yasağının Almanya'nın imajına zarar vereceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 33 olarak tesbit edildi. Yüzde 55'i ise böyle bir zararın sözkonusu olmayacağını belirtti.

Kendisine soru yöneltilen Almanlardan yüzde 83'ü dinlerin zamanlar birlikte hareket etmeleri gerektiğini, ne pahasına olursa olsun eski adetlere sımsıkı sarılmanın doğru olmadığını düşünüyor. Sadece yüzde 9'u dinlerin modernleşmesine gerek olmadığı kanaatini taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 14:25
banner53
YORUM EKLE

banner39