banner39

Almanların yarısı teröre karşı asker istiyor

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre halkın yarısına yakını, terör saldırılarına karşı korunmak için Federal Ordunun da görev yapması için kuralların gevşetilmesinden yana.

Avrupa 06.02.2015, 11:31 06.02.2015, 11:31
Almanların yarısı teröre karşı asker istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan saldırılardan sonra Alman halkının yüzde 60'ı da benzer bir saldırının Almanya'da yapılmasından korkuyor. Alman haber ajansı dpa tarafından YouGov' araştırma kurumuna yaptırılan ankete göre, Alman halkının yüzde 26'sı böyle bir saldırının yapılacağına inanmıyor. Yüzde 14'ü de bu konuda herhangi bir fikir belirtmedi.

Araştırma sonuçlarına göre kendisine soru yöneltilenlerin yüzde 48'i, terör tehlikesine karşı korunma için Federal Ordu'nun iç güvenliğe karışmayla ilgili sert kurallarının gevşetilerek, askerin de görev yapmasını istiyor. Yalnızca yüzde 34'ü buna karşı çıktı. Fransa'daki saldırılardan sonra binlerce Fransız askeri arama takip operasyonlarına katılmıştı. Alman Federal Anayasası askerin böyle bir göreve katılmasını yasaklıyor.

EN TEHLİKELİ IŞİD GÖRÜLÜYOR

YouGov'un anketine göre Alman halkının yüzde 40'ı, medya gündeminden adeta hiç eksilmeyen Irak ve Suriye'deki IŞİD'i dünyanın en büyük tehlikesi olarak görüyor. Rus yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna hükümet askerlerinin çatıştığı Ukrayna'nın doğusundaki savaşı tehlikeli gören ve tehdit edildiğini hissedenlerin oranı ise yüzde 29 olarak belirlendi.

Medyada çok fazla yeralmayan Afrika'daki tehlikeli bulaşıcı hastalık Ebola'dan korkanların oranı ise yüzde 6 olarak tesbit edildi. Aynı şekilde Nijerya'da eylemlerini yoğunlaştıran Boko Haram ile Filistin ve İsrail arasındaki çatışmalardan ise halkın yalnızca yüzde 4'ü korkuyor.

Almanya'nın güneyindeki Münih şehrinde bugün başlayacak Güvenlik Konferansı'nda da dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 400 politika, ekonomi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, başta Suriye ve Irak'taki IŞİD olmak üzere, Ukrayna krizi, Afrika'daki Boko Haram terör örgütü başta olmak üzere kriz ve savaşlar konusunda görüş alışverişinde bulunacaklar.
Konferansa 80 ülkeden 20 devlet başkanı ya da başbakan ile 70 dışişleri bakanı ve savunma bakanının katılması da bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü