banner39

Almanya 40 yıldan sonra bütçe açığını kapatıyor

Federal Maliye Bakanı Schaeuble, 2016'da 40 yıldan beri ilk defa Almanya'nın bütçe açığını tamamen kapatacağını bildirdi.

Avrupa 23.06.2012, 14:28 23.06.2012, 14:30
Almanya 40 yıldan sonra bütçe açığını kapatıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Berlin'de Federal Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan 2013 bütçe tasarısına göre, Avro Kurtarma Fonuna yapılacak milyarlarca Avroluk ödemeye rağmen, Almanya bütçe açığını 40 yıldan sonra ilk defa 2016 yılında kapatabilecek. Savaştan sonra Alman bütçesi gelir ve gider farkını ilk defa 1961 yılında sıfırlayabilmişti. Maliye Bakanlığı, Federal hükümetin vergi gelirleriyle tüm giderlerini karşılayabileceğini bildirdi.

Federal hükümet, Anayasaya da yerleştirilen 'Borç Frenleme Kanunu'nu, aslında 2016'da yürürlüğe girdiği halde, önümüzdeki yıldan itibaren uygulamaya başlayacak. Buna göre devlet kasasına gayri safi milli hasılanın yalnızca yüzde 0,35'i kadar borç alınabilecek.

2013 bütçe planına göre Federal Maliye Bakanı Schaeuble, önümüzdeki yıl 260 milyar Avro vergi geliri bekliyor. Buna ilaveten 18,8 milyar Avro borç alması gerekiyor. Bu miktarın 8,7 milyarı Avro Kurtarma Fonuna gidiyor.

YENİ PLANA MUHALEFETTEN KRİTİK

Muhalefet partileri Federal Maliye Bakanı'nın iyimser tahminlerine katılmıyorlar. Sosyal Demokrat Parti SPD'den Carsten Schneider, bu hükümetin 'umut prensibi' üzerine işlerini düzenlediğini, bir tarafta Avrupa'da ekonomik durgunluk her tarafa yayılırken ve Alman ekonomisinin de zayıfladığına dair işaretler görülürken, Schaeuble'nin halen ekonomik kalkınmaya inandığını söyledi.

Yeşillerin bütçe uzmanı Priska Hinz de endişelerini dile getirerek, hükümetin sözde sağlamlaştırma girişimleriyle güneşlendiğini, ancak bütçe açığının giderilmesi için hiçbir çalışma yapmadığını öne sürdü.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?