banner39

Almanya, AB genelinde uçuş bilgisi kaydı istiyor

Almanya, Suriye ya da Irak'tan geri dönen savaşçıların eylem yapmasını engellemek için AB genelinde tüm uçak yolcularının bilgilerini kayıt altına almak istiyor.

Avrupa 29.10.2014, 12:05 29.10.2014, 12:05
Almanya, AB genelinde uçuş bilgisi kaydı istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal hükümeti, Suriye ya da Irak'tan geri dönen savaşçıların terör eylemi yapacakları tehlikesini öne sürerek, daha önce de birçok tartışmalara neden olan, uçakla yolculuk yapanlar hakkındaki özel bilgilerin kayıt altına alınmasını istiyor.

Haftalık dergi Spiegel'in internet sitesindeki haberine göre, Sol Parti tarafından Federal Parlamentoda verilen soru önergesine cevap veren Federal İçişleri Bakanlığı, geri dönen Müslüman savaşçıların AB iç güvenliğini tehdit ettiklerini bu yüzden acilen gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini bildirdi.

'Passenger Name Records' adı verilen kısaca PNR ile AB ülkelerine ya da ülkelerinden uçan kişilerin tüm bilgilerinin kayıt altına alınarak, şüpheli görülen kişilerin nerelere gittiği, gittikleri yerlerde terör kamplarında eğitim mi gördükleri ve benzeri bilgiler belirlenmek isteniyor.

Sol Parti iç politika sözcüsü Andrej Hunko, uçuş bilgilerinin kayıt altına alınmasını eleştirerek, sonunda ucu bucağı belirsiz dev bir bilgi kaydıyla karşı karşıya kalınacağını söyledi.

Uçak yolculuğu yapanların özel bilgilerinin kaydı geçen yıl da AB Komisyonu tarafından taleb edilmiş ve Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilmeyerek engellenmişti. AB ile ABD arasındaki bir anlaşmaya göre Amerika ile Avrupa arasında uçak yolculuğu yapanlar hakkında kaydedilen bilgiler ABD'ye AB ülkeleri tarafından verilmek zorunda.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?