banner15

Almanya, ABD ile istihbarat işbirliğini daha da artırdı

NSA'nın Merkel'in cep telefonunu da dinlediği ortaya çıkmasına rağmen, Almanya'nın ABD ile istihbarat işbirliğini artırarak daha fazla bilgi gönderdiği bildirildi.

Almanya, ABD ile istihbarat işbirliğini daha da artırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde ve dünya genelinde büyük kitlelerin telekomünikasyon iletişimlerinin takip ederek kayıt altına aldığını duyurmasından sonra, Alman istihbaratı, Amerikan istihbarat örgütleriyle ortak çalışmalarını daha da artırdı. NSA'nın Almanya'da Federal Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunu dahi dinlediği ortaya çıkmasına rağmen iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı, Amerikalı istihbarat kurumlarına çok daha fazla sayıda bilgi aktardı.

Alman medyasında verilen bilgilerde Alman istihbaratının geçen yıl toplam 1163 veri paketi gönderdiği, bu yılın başında ilk üç ayda da bu sayının yaklaşık 400'ü bulduğu bildirildi. Alman istihbaratçıların Amerikan meslektaşlarına ulaştırdıkları bilgi paketlerinin sayısı son dört yılda 5 kat arttı.

'Süddeutsche Zeitung' gazetesindeki konuyla ilgili haberde, gönderilen bilgiler arasında, zanlı olarak görülen insanların cep telefon numaraları, seyahat ettikleri yerlerve oralarda kaldıkları yerlerle ilgili bilgiler yeralıyor.

Alman içişlerinden sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı, yalnızca Almanya toprakları için çalışma yapıyor ve burada topladığı bilgileri ABD Ordusu istihbarat servislerine ve Amerikan Federal Polisi FBI'a gönderdiği sanılıyor. Ancak bu bilgilerin çoğunun CIA'ya, yani ABD dışındaki şubelerine verildiği bildirildi. Almanya'da CIA'nın şubeleri Amerikan askeri üslerinde ve Frankfurt'taki Amerikan Başkonsolosluğunda bulunuyor.

Alman basınının haberlerine göre Frankfurt'taki Başkonsoloslukta CIA'nın ve NSA'nın özel toplama servisleri bulunuyor. Alman Federal Parlamentosu tarafından kurulan bir komisyon şu sıralarda NSA skandalı ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca NSA tarafından Başbakan Merkel'in cep telefonunun dinlenmesiyle ilgili olarak Alman Federal Başsavcılığı tarafından da soruşturma başlatıldı. 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazetenin Alman Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatına, Amerikan istihbaratlarıyla ortak çalışmaları hakkında yöneltiği soruya Alman istihbarat yetkilileri 'evet' cevabı verdiler. Ancak bu çalışmanın Alman kanunlarına kesin bir şekilde uyularak yapıldığı belirtildi. Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatının mustafi Başkanı Heinz Fromm, Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesinde El-Kaide üyesi olmakla suçlanan bir kişinin yargılanmasında tanık olarak dinlenmiş, verdiği ifadesinde Snowden'ın dünyaya duyurduğu NSA takip ve kayıt programı 'Prism' hakkında hiçbir bilgisinin olmadığını söylemişti. Fromm bu ismi ilk defa Snowden'ın açıklamasıyla duyduğunu belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 11:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48