banner39

Almanya, ABD'nin Berlin büyükelçisini bakanlığa çağırdı

ABD'nin Berlin Büyükelçisi Emerson, Alman Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı

Avrupa 24.10.2013, 11:46 24.10.2013, 12:17
Almanya, ABD'nin Berlin büyükelçisini bakanlığa çağırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonunun ABD tarafından dinlendiği yönündeki iddiaların ardından ABD'nin Berlin Büyükelçisi John B. Emerson'nun Alman Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı bildirildi.

Alman Spiegel dergisinin haberinde, Dışişleri Bakanı Westerwelle'nin dün ortaya atılan ve Merkel'in ABD tarafından dinlediği iddialarının ardından Emerson'un Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasını istediği, Westerwelle'nin Emerson ile yüz yüze konuşacağı kaydedildi.

Bunun Alman hükümetinin konuyu ne kadar ciddiye aldığının bir işareti olduğu belirtilen haberde, genellikle bir ülkenin büyükelçisinin dışişleri bakanlığına çağırıldığında hükümetin görüşünün alt seviyedeki diplomatlar tarafından iletildiği hatırlatıldı.

Dışişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü, "Alman hükümetinin pozisyonu açık bir şekilde iletilecek" ifadesini kullandı.

Başbakan Merkel, ABD Başkanı Barack Obama ile dün telefonda görüşmüş ve iddiaların doğrulanması durumunda bu tür uygulamaları onaylamadığı ve kabul edilemez olarak gördüğünü açık bir şekilde dile getirmişti.

Alman hükümet sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Almanya ve ABD gibi yakın iki dost ve ortak arasında hükümet başkanının iletişiminin izlenmemesi gerektiği, bunun ciddi bir güven sarsılmasına neden olacağı belirtilerek, iddiaların aydınlatılması istendi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?