Almanya ABD'nin drone saldırılarına karşı aciz!

Alman Federal Parlamentosunun, ABD'nin Ramstein'daki askeri üs üzerinden gerçekleştirdiği drone saldırılarını hukuken engellemesinin mümkün olmadığı bildirildi.

Almanya ABD'nin drone saldırılarına karşı aciz!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

ABD'nin Pakistan, Yemen ve Afrika'da gerçekleştirdiği İHA saldırılarını Almanya'nın Ramstein şehrindeki askeri üsten kontrol etmesinin, Almanya tarafından engellenmesinin hukuken mümkün olmadığı bildirildi.

Yeşiller Partisi milletvekillerinden Omid Nouripour'un talebi üzerine hazırlanan bilirkişi raporunda, Amerikan Ordusu ile üs antlaşmasının teorik olarak tek taraflı iptal edilmesinin dışında Federal Alman hükümetinin politik tepki göstermekten başka hiçbir imkanının bulunmadığı kaydedildi.

Alman gazetelerinden 'Süddeutsche Zeitung' ve birinci resmi televizyon kanalı ARD'ye bağlı NDR tarafından verilen haberlerde, ABD drone saldırılarında Ramstein askeri üssünün çok önemli bir rol oynadığı belirtilmişti. Yüzlerce sivilin de hayatını kaybettiği, Uluslar arası hukuku hiçe sayan drone saldırıları, Amerikan kaynaklara ve eski bir drone pilotunun verdiği bilgilere dayanarak yayınlanan haberlerde bildirildiğine göre, Ramstein'daki askeri üste yapılan analiz ve istihbarat bilgilerinin karşılaştırılmasından sonra yapılıyor. Saldırılar, operasyon bölgelerinden gelen sinyallerin Ramstein üzerinden ABD'ye gönderilmesi suretiyle gerçekleştiriliyor.

Federal Başsavcılık tarafından hazırlanan 30 Ocak 2014 tarihli bilirkişi raporunda Almanya üzerinden yapılan Amerikan drone saldırıları sorumlularına karşı bir soruşturma başlatılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Almanya'da üslenmiş Amerikan askerleri hakkında soruşturma başlatılmasının Uluslar arası hukuk bakımından çok sınırlı olduğu ve sadece ABD tarafından yargılanabilecekleri bildirildi. Amerikan askeri üslerinde arama yapmak ve suçu ısbatlayacak delillere el konulmasının da ancak üs komutanının iznine tabi olduğu kaydedildi.

Yeşillerden Nouripour, Alman Federal hükümetinin Almanya üzerinden yapılan drone saldırılarına karşı politik tepki göstermesini taleb etti. Amerikalılardan eleştiriler üzerine hemen 'tevbe gömleği' giymelerini beklemediğini belirten Nouripour, ancak Federal hükümetin insan haklarını çiğneyen drone saldırılarına karşı göz yummasının utanç verici olduğunu söyledi.

Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert, basında çıkan haberler karşısında ABD'den en azından bir açıklama yapmasının taleb edileceğini bildirdi. Haberlerin hükümet tarafından ciddiye alındığını söyleyen Seibert, Amerikan yetkililerle temas halinde olduklarını, tüm konuların gündeme getirileceğini belirtti. ABD'nin de kendilerine Almanya üzerinden hiçbir drone saldırısının kontrol edilmediği ve hiçbir dronenin de Almanya'dan uçmadığına dair teminat verdiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 14:48
banner53
YORUM EKLE

banner39