banner15

Almanya, Afgan göçmenler hakkında karar veremedi

Suriyelilerin ardından hâlihazırda Almanya ve AB ülkelerinde sığınma başvurusunda bulunan ikinci büyük grubu oluşturan Afganların ülkelerine geri gönderilme planlarına tepkiler artıyor

Almanya, Afgan göçmenler hakkında karar veremedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman hükümetinin daha fazla Afgan sığınmacıyı ülkesine geri gönderme planları tepki çekmeye devam ediyor.

Alman medyasında yer alan haberlere göre, Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının sığınmacı krizini ele aldığı pazar günü yapılan özel zirvede Alman hükümetinin daha fazla Afgan sığınmacıyı ülkesine geri göndermek istediği öne sürülmüştü.

Frankfurter Allgemeine Zeitung'un yer verdiği bir habere göre de Alman hükümeti, Avrupa Komisyonu'ndan Afganistan ile sığınma talebi reddedilenler için bir geri kabul anlaşmasını müzakere etmesini talep ediyor. Haberde Federal İçişleri Bakanlığı'nın, Afganistan'nın bazı bölgelerindeki güvenlik durumunu Suriye'ye göre nispeten istikrarlı bulduğu belirtiliyor. Haberde İçişleri Bakanlığı'nın bu bölgelerden sığınma başvurusunda bulunanların ülkelerine geri gönderilebileceği görüşüne yer veriliyor.

Alman hükümetinin bu hamlesine aktivistler ve yardım kuruluşları tepki gösteriyor. ‘Kinderhilfe Afganistan' adlı çocuklara yardım kuruluşunun kurucusu Reinhard Erös, Afganistan'ın güneyindeki durumun “Birçok alanda son 13 yıldır şu anki kadar kötü olmadığına” dikkat çekiyor. Erös, Afganistan’ın o nedenle güvenli ülke sayılamayacağını vurguluyor.

Pro Asyl adlı Alman mültecilere yardım kuruluşu da Alman hükümetinin bu planından sığınma talebinde bulunan yaklaşık 7 bin Afgan'ın etkileneceğini berlirterek kararı eleştiriyor.


Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 16:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35