banner15

Almanya, Afganistan'da afişli kampanya başlattı

Almanya'ya gelen Afgan sığınmacı sayısında artış kaydedilmesi üzerine Alman hükümeti harekete geçti. Afganistan'ın başkenti Kabil'de afişli kampanya başlatıldı

Almanya, Afganistan'da afişli kampanya başlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman hükümeti, başlattığı bir afiş kampanyasıyla Afganların Avrupa'ya kaçmaya çalışmasını durdurmaya çalışıyor. Başkent Kabil'de Dari ve Peştu dillerinde "Afganistan'ı terk mi ediyorsunuz? Emin misiniz?" sorularının yöneltildiği afişler boy gösteriyor. Hemen altında da Almanya'daki mülteci ve göç yasasına dair bilgi veren bir Facebook linki yer alıyor.

Afişlerde ayrıca, insan tacirleri tehlikesine karşı da bir uyarı yer alıyor. "İnsan tacirleri tarafından, rahat bir yolculuk ve Almanya'da rahat bir hayatınızın olacağına dair bilinçli şekilde yayılan dedikodulara itibar etmeyin" ifadesine yer veriliyor. "Hayatınızı Avrupa'ya kaçmak adına riske etmeyin, insan tacirleri sadece parayla ilgilenen suçlulardır" ifadeleri kullanılıyor.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre, kampanya Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından Ekim ayında başlatıldı. Gerekçe olarak ise birçok Afgan'ın, Almanya’nın gerçek mülteci yasası ile bağdaşmayan bilgilere sahip olmaları gösterildi. Afganlar, Suriye'den kaçan savaş mültecilerinden sonra Almanya'daki en büyük mülteci grubunu oluşturuyor. Koalisyon hükümeti bu nedenle, mülteci başvuruları kabul edilmeyen Afganları ülkelerine geri gönderme kararı aldı. Argüman olarak da, Afganistan'da Taliban ile çatışmaların olmadığı güvenli bölgelerin de olduğu gösterildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 16:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35