banner15

Almanya, Afganistan'daki asker sayısını artırıyor

Alman federal hükümeti, Afganistan'da konuşlandıracağı en fazla asker sayısını artırdı.

Almanya, Afganistan'daki asker sayısını artırıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Aslında NATO, Aganistan'daki asker sayısını 2016'da azaltmayı planlıyordu. Ancak Taliban'ın yeniden güçlendiği öne sürülerek, işgalin devam ettirilmesi isteniyor. Almanya da Afganistan'da konuşlandırdığı asker sayısını yükseltme kararı aldı.

Askeri haberlerin yeraldığı Almanca internet bloğu 'Augen geradeaus'un bildirdiğine göre, Afganistan'daki Alman asker sayısının üst sınırı 850'den 980'e yükseltildi. Federal hükümet yetkililerine dayanılarak verilen haberde, asker sayısının artırılmasıyla, bölgede Federal Ordu'dan daha fazla görev üstlenmesi taleb edilecek.

Alman askerleri, 2014'ün sonundan beri ülke güvenliğini işgal güçlerinden devralan Afgan birliklerini eğiterek danışmanlık hizmeti veriyor. Ancak son aylarda güvenlik durumunun kötüleşmesi nedeniyle fazladan Alman askeri gönderileceği bildirildi.

Federal koalisyon hükümeti ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'nin savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnoldt, haberi doğrulayarak Afganistan'daki görevin değişmediğini, ancak Alman askerlerin bu görevi yerine getirebilecek durumda olmaları gerektiğini belirtti. Federal Savunma Bakanlığından bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı.

Alman haftalık dergi 'Spiegel'in internet sitesinde konuyla ilgili verilen haberde, Afganistan 2016 görevinin federal hükümet tarafından gelecek hafta Çarşamba günü karara bağlanacağı ve Federal Parlamentoya bilgi verileceği belirtildi.

Federal hükümet çevrelerinden verilen bilgide asker sayısının artırılmasının, Afganistan'da sıcak çatışmalara katılmak anlamına gelmediği vurgulandı. Federal Ordunun görevinin yalnızca Afgan güvenlik birliklerine eğitim ve danışmanlık olduğu bildirildi. Alman Federal Ordusunun bu görevi tamamlayabilmesi için Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif'te en az gelecek yılın sonuna kadar kalması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 10:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35