Almanya: Afrika'daki katliamımıza 'soykırım' demeyin!

Alman sömürge birlikleri 1904 yılında Afrika'daki Herero halkını neredeyse tamamen katletmişti, Almanya bu katliamın soykırım olarak adlandırılmasını istemiyor.

Avrupa 09.07.2015, 11:14 09.07.2015, 11:21
Almanya: Afrika'daki katliamımıza 'soykırım' demeyin!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya, bugünkü adı ile Namibya'da 1904 yılında Alman askerleri tarafından neredeyse tamamı yokedilen Herero kabilesine yapılan katliamın 'soykırım' olarak adlandırılmasını istemiyor.

Ancak Alman Federal Parlamento Başkanı Norbert Lammert, 'Zeit' gazetesinde kaleme aldığı bir makalede, 1915'te Osmanlı Devletinin Ermenilere soykırım yaptığından bahsedenlerin, Almanların Güneybatı Afrika ülkesinde işlediği insanlık suçunu da 'soykırım' olarak adlandırmaları gerektiğini kaydetti. Lammert, bugünkü ölçülere göre Herero ayaklanmasının bastırılmasının pekala bir soykırım olduğunu vurguladı.

Bugünkü Namibya toprakları 1884 ile 1915 yılları arasında Alman-Güneybatı Afrika adı altında Almanya'nın bir sömürgesiydi. Bölgede yaşayan Herero kabilesi 1904'te ayaklanarak yüzden fazla Alman askerini öldürünce, General Lothar von Trotha, tüm kabilenin yokedilmesini emretti. Katliam öncesi sayılarının 50 bin ile 80 bin arasında olduğu tahmin edilen Hererolardan, katliam sonrası yalnızca 15 bin kişi kaldı.

Federal Alman hükümeti birkaç yıl önce Herero halkından özür dilemekle birlikte, katliamın 'soykırım' olarak adlandırılmasını kabul etmedi. Ancak Almanya'da Osmanlı Devletinin Ermenilere soykırım yaptığı iddiaları üzerine yapılan tartışmalar, Almanya'nın Hererolara uyguladığı katliam hakkında da tartışmalara yolaçtı. Federal Parlamento bu yıl bir karar alarak, Osmanlı Devletinin Ermenilere 'soykırım' uyguladığı iddiasını kabul etti.

HERERO HALKI AÇ VE SUSUZ BIRAKILARAK YOKEDİLDİ

Alman Federal Parlamentosunun Osmanlı Devletiyle ilgili aldığı karardan sonra, devlet yönetiminden yalnızca Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Ermenilere soykırım uygulandığını dile getirdi.

Sol Partiden Niema Movassat, federal hükümetin ve Cumhurbaşkanı Gauck'un artık Afrika'da soykırımı tanıyarak Namibya'dan özür dilemesini ve Herero kabilesinden mağdur olanlara tazminat ödemesini taleb etti.

Lammert, makalesinde Herero'lara karşı Almanların yaptığı savaşın bir 'ırk savaşı' olduğunu, yalnızca silahlı çatışmalarla değil, aynı şekilde hastalık, aç ve susuz bırakma gibi yöntemlerle binlerce Herero ve Nama'nın öldürüldüğünü ifade etti. Binlercesinin de toplama ve çalışma kamplarında, ağır hayat şartları altında hayatlarını kaybettiklerini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?