banner39

Almanya, Avusturya İslam Kanunu örnek almak istiyor

Alman muhafazakarlar Avusturya'daki 'İslam kanunu'nda değişikliklerden sonra nelerin Almanya'da da uygulanabileceğini gözden geçiriyorlar.

Avrupa 02.02.2015, 12:10 02.02.2015, 12:10
Almanya, Avusturya İslam Kanunu örnek almak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Hristiyan Demokratlar Birliği partisi CDU'nun, Avusturya'da 100 yıldan beri geçerli olan ve son aylarda bazı değişikliklerin yapılması planlanan 'İslam Kanunu'ndan bazı maddelerin Almanya'da da uygulanabileceğini düşünüyor. 'Tagesspiegel' gazetesinin bildirdiğine göre Avusturya İslam Kanununun incelenmesi için parti içinde bir çalışma grubu kuruluyor.

CDU çalışma grubu, şu anda Avusturya Parlamentosunda bazı değişiklikler yapılmakta olan İslam Kanunundan Almanya'ya da uyabilecek olan bir kısmının alınıp alınmayacağını gözden geçirecek. Avusturya'da planlanan değişiklikler birçok Müslüman temsilci kuruluş tarafından eleştiriliyor.

Alman gazetesinin haberinde yeralan sözkonusu çalışma grubu hakkında partiden hiçbir açıklama yapılmadı. Ancak CDU'lu Federal Parlamento milletvekili Jens Spahn, gazeteye verdiği demeçte, Almanya'da İslam konusunda cevap bekleyen bir dizi soru bulunduğunu söyledi.

Almanya'da görev yapan imamlara dikkat çeken Spahn, imamların büyük bir kısmının Almanca bilmemesinin ve geçici bir süre için buraya gelmelerinin artık uzun vadede kabul edilemez olduğunu, Almanya'nın kendi imam ve din dersi öğretmenlerini kendisinin eğitmesi gerektiğini savundu.

Avusturya'daki tartışmanın da ana konusunu camilerde görev yapan imamların dışardan getirilmesi ve finanse edilmesi teşkil ediyor. İslam Kanununun 6. paragrafında yapılması planlanan değişiklikle, dışardan imam getirilmesi ve yabancı ülkelerden mali destek alınması yasaklanmak isteniyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?