banner39

Almanya, Avusturya'ya daha fazla mülteci geri gönderiyor

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaletinden hergün yaklaşık 100 mültecinin Avusturya'ya geri gönderildiği bildirildi.

Avrupa 12.01.2016, 10:42 12.01.2016, 10:42
Almanya, Avusturya'ya daha fazla mülteci geri gönderiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya'nın bildirdiğine göre Alman yetkililer, aslında İskandinav ülkelerine gitmek isteyen mültecileri güneydeki sınırdan Avusturya'ya geri gönderiyorlar. Yukarı Avusturya Polis sözcüsü David Furtner, haber ajansı AFP'ye verdiği bilgide, yılbaşından bu yana hergün 60 mültecinin, Aralık ayında 200 mültecinin geri gönderildiğini belirtti. Avusturya'nın kuzeyinden her gün bin ile 2 bin arası mülteci Almanya'ya giriş yapıyor.

Münih Federal Polis sözcüsü, Avusturya'dan verilen bilgileri doğrulayarak hergün bazan yüzden az bazan yüzden fazla olmak üzere mültecilerin geri gönderildiğini söyledi. Mültecilerin geri gönderilme sebeplerinden dolayı sayının değiştiğini kaydetti. Örneğin Almanya'da iltica başvurusu yapmak istemeyenlerin belirlenmesi halinde Avusturya'ya geri gönderildiklerini ifade etti. Alman polis sözcüsü, daha fazla mültecinin geri gönderilmesi yönünde herhangi bir talimat verilmediğini belirtti.

Polis sözcüsü Furtner, geri gönderilenlerin büyük bir bölümünün Afganistan'dan geldiklerini ve bunların İsveç ya da Danimarka'ya gitmek istediklerini bildirdi. İsveç ve Danimarka sınırlarında başlatılan kontrol nedeniyle, Almanya'dan Avusturya'ya geri gönderilen mültecilerin sayısında da artış görülüyor.

Furtner, geri gönderme işleminin çok etkileyici olmadığını, bu kişilerin değişik yollardan tekrar Almanya'ya girmeyi başaracaklarını söyledi.

Avusturya hükümeti geri gönderimlere tepki olarak sınırlarını daha sıkı kontrol etmek istiyor. Başbakan Werner Faymann, 'Kronenzeitung' isimli gazeteyle yaptığı söyleşide sınırlarda daha aktif olacaklarını, Almanların da bu konuda daha fazla şeyler yapacaklarını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?