Almanya, Balkanlardan ilticayı kısıtlamayı planlıyor

Almanya, Balkan ülkelerinde politik takip olmadığı, güvenli oldukları yönünde karar almak istiyor. Böylece bu ülkelerden gelenlerin iltica etmeleri zorlaştırılacak.

Almanya, Balkanlardan ilticayı kısıtlamayı planlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman basınından yeralan haberlerde Federal İçişleri Bakanlığının Balkanlardan gelen mülteci sayısını azaltmak ve bölgeden gelen mültecilerle ilgili işlemleri hızlandırmak istediği bildirildi. Bakanlık tarafından hazırlanan yeni kanun tasarısı Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan'ın artık 'güvenli ülkeler' arasında yeralmasını öngörüyor.

Yeni kanunla bu ülkelerden gelip Almanya'da iltica başvurusu yapanların dilekçeleri daha hızlı bir şekilde değerlendirilerek, bu kişilerin oturum hakları kaldırılarak ülkelerine geri gönderilecekler. Ayrıca bu kişilere verilen sosyal yardımlar da kısıtlanarak, ekonomik nedenlerle Almanya'ya gelmenin cazibesi azaltılmış olacak.

Yeni düzenleme Alman yetkililerin gelecekte iltica başvurularını hiçbir neden göstermeden geri çevirmesine de imkan sağlıyor. Hazırlanan yeni kanun tasarısı, iltica başvurusu kabul edilmeyen kişilerin bir hafta içinde Almanya'yı terketmelerini öngörüyor ve mahkemeye itiraz başvurusu yapmak için de yalnızca bir hafta süre tanıyor. Mahkemelerin de bu yönde yapılacak itirazlar hakkında bir hafta içinde karar vermeleri gerekiyor.

Almanya, 2009 yılında Makedonya, Karadağ ve Sırbistan'a vize mecburiyetini kaldırmıştı. Bir yıl sonra da Bosna-Hersek'e vize mecburiyetini kaldırdı. Federal Göç ve İltica Dairesi, geçen yıl bu ülkelerden gelerek iltica başvurusu yapanların sayısını 22 bin 495 olarak kaydetti. Bu yıl Ocak ve Şubat aylarında bu ülkelerden gelerek iltica başvurusu yapanların sayısı 6 bin 112 olarak belirlendi. Bu rakam Almanya genelindeki tüm ilk dilekçe sayısının yüzde 26,9'unu oluşturuyor.

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere Şubat ayı başında yaptığı bir açıklamada Almanya'ya en fazla Sırbistan, Makedonya ve Arnavutluk'tan mülteci geldiğini, halbuki bu ülkelerde politik takibin sözkonusu olmadığını belirtmişti. De Maiziere bu ülkelerden gelip iltica başvurusu yapanların dilekçelerinin hızlı bir şekilde işleme konularak karar verilmesi gerektiğini söylemişti. Alman anayasasına göre, insanların politik olarak takip edilmedikleri ve gayri insani muamele görmedikleri, ya da alçaltıcı ceza ya da muamele yapılmayan ülkeler güvenli ülkeler olarak görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 14:34
banner53
YORUM EKLE

banner39