banner15

Almanya bastırdı, Afganistan geri adım attı

Afganistan Devlet Başkanı Gani, Almanya'dan geri gönderilecek mültecileri kabul edeceklerini bildirdi. Birkaç gün önce ise Afgan iltica bakanı, bu mültecileri hiçbir şekilde geri almayacaklarını duyurmuştu

Almanya bastırdı, Afganistan geri adım attı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Viyana'da yapılan Suriye Konferansı sırasında Alman delegasyona, Almanya tarafından başvuruları kabul edilmeyip geri gönderilecek Afgan mültecileri kabul edeceklerini söyledi. Alman delegasyonu, Gani'nin Afgan İltica İşleri Bakanı Seyid Hüseyin Alimi Balki'nin bu konudaki sözlerini şaşkınlıkla karşıladığını da bildirdi.

Viyana'daki Alman heyetinin bildirdiğine göre Gani, hükümetinin Uluslar arası zorunluluklar neyi gerektiriyorsa onu yapacağını belirtti.

Afgan İltica İşleri Bakanı Balki, 'Deutsche Welle' radyosuna verdiği demeçte, Afganistan ile Almanya arasında mültecilerin iadesi konusunda bir anlaşma yapılmadığını söylemiş ve ülkesinin geri gönderilen mültecileri kabul etmeyeceğini ifade etmişti.

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, Suriyelilerden sonra en çok mülteci sıralamasında ikinci sırada yeralan Afgan mültecilerden başvuruları kabul edilmeyenlerin hızlı bir şekilde geri gönderileceğini açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 12:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35