Almanya: Borç kurallarına uymayanı Avrodan atalım

Almanya, Yunanistan tecrübesini hayata geçiriyor. Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, borçlanma kurallarına uymayan her üye ülkenin Avro grubundan çıkarılmasını istedi

Almanya: Borç kurallarına uymayanı Avrodan atalım

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Avro Grubunda yeni bir borç krizi yaşanmaması için üye ülkelerin borçlanmasıyla ilgili yeni kurallar getirilmesi düşünülüyor. Bunlar arasında borçlanmayla ilgili prensiplere uymayan üye ülkelerin gruptan çıkarılması da bulunuyor.

Her ne kadar AB ve Yunanistan arasındaki yakınlaşma devam etse de, Yunanistan'ın Avro Grubundan çıkma tehlikesi henüz tamamen ortadan kalkmış değil. Yunanistan'ın Avro Grubundan çıkması halinde Güney Kıbrıs'ın borçlara karşı mali koruma altına alınması planlanıyor.

Alman haftalık dergi 'Spiegel'in bildirdiğine göre Avro Grubu maliye bakanları bu konuda uzlaşmaya vardı. Borç krizi yaşanan Avro ülkeleri arasında Güney Kıbrıs, ekonomisi Yunanistan'la çok içiçe olduğundan en fazla risk taşıyoan üye ülke. Gerektiğinde Güney Kıbrıs'a ESM Kurtarma Fonundan mali destek verilmesi düşünülüyor.

Spiegel'de Alman Federal Maliye Bakanlığının bu konuda daha sert tedbirler düşündüğü bildirildi. Yunan borç krizi gibi bir krizin bir daha yaşanmaması için Alman Bakanlığın, Avro Grubunda belirlenen anlaşma şartlarına uymayan ülkelerin gruptan atılmasını öngören bir kural konulmasını istediği kaydedildi.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Avrupalıların yaptıkları suçlamaların görüşmelerin sadece bir kısmını oluşturduğunu, Yunanistan üzerine baskıları artırmak için bunların yapıldığını söyledi ve çok ciddiye alınmaması gerektiğini savundu.

Kotzias, Pazar günü yapılacak AB zirvesinde, krizin çözüleceği konusunda iyimser olduğunu, belki de ümit prensibi hakkında bilgi edinmek için Almanya'da daha fazla, filozof Ernst Bloch'un eserlerinin okunması gerektiğini belirtti. Yahudi bir ailenin çocuğu olan ve sosyalist düşüncelere sahip Bloch, 1917-1919 yılları arasında İsviçre'ye sürgün edilmiş, daha sonra 1919'da tekrar Almanya'ya dönmüştü. Hitler'in yönetimi ele geçirmesinden sonra Alman vatandaşlığından çıkarıldı.

Yunan Dışişleri Bakanı Kotzias, ayrıca Alman karşıtlığı gibi bir düşünce taşımadığını, aksine Alman kültür ve aklına büyük hayranlık duyduğunu dile getirdi. Alman Federal Başbakan Angela Merkel'e de çok değer verdiğini söyleyen Kotzias, Avrupa'da onun herkesten fazla zaman faktörünü güç faktörü olarak kullanmayı bildiğini ve bunun büyük bir kaabiliyet olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 15:28
banner53
YORUM EKLE

banner39