banner39

Almanya, Çin'den hastabakıcı getirmek istiyor

Almanya, hastabakıcı işgücü ihtiyacını gidermek için Avrupanın dışında Çin ve Filipinlerden de işçi getirmek istiyor.

Avrupa 02.04.2013, 11:40 02.04.2013, 11:45
Almanya, Çin'den hastabakıcı getirmek istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da, yaşlı nüfusun giderek artmasından dolayı şimdiden yaşlı bakımı için binlerce işgücü gerekiyor. Federal İş Kurumu ülkede yeterince hastabakıcı nitelikli işçi bulunmadığından dışarda işgücü arıyor. Özellikle Çin ve Filipinlerden işçi getirtilmesinin, yaşlı bakımı sektöründeki sıkıntıyı gidermesi bekleniyor.

Federal İş Kurumuna bağlı nitelikli işgücü ajansı ZAV, hasta ve yaşlı bakımı için çalışacak kişileri sadece Avrupa'da aramıyor. ZAV Genel Müdürü Monika Varnhagen, uzun vadede Avrupa'daki işgücünün de yeterli olmayacağını, bu yüzden başka ülkelere de bakılması gerektiğini söyledi.

ZAV'ın güncel verilerine göre Mart ayında hastahanelerde 8 binden fazla, yaşlı yurtlarında da 10 bin kadar nitelikli bakıcıya ihtiyaç bulunuyordu. Ancak Hastabakıcı İşverenler Birliği, gerçek ihtiyacın bu rakamlardan çok daha yüksek olduğunu, kendi tahminlerine göre şu anda yaklaşık 30 bin bakıcıya ihtiyaç bulunduğunu bildirdi.

Federal İş Kurumu ajansı ZAV, kriz içinde bulunan güneydeki AB ülkelerinde işgücü arıyor. Bu ülkelerde işsizlik oranı çok yüksek ve gençler iş bulamıyor. Ancak ZAV'ın bu konuda çok başarılı olduğu söylenemez. Zira geçen yıl bu ülkelerden Almanya'ya gelen toplam bakıcı sayısı 56'yı geçemedi. Bunlardan çoğu Portekiz'den geldi.

Şengen konusunda kolaylık gösterilmeyen ve özellikle Alman Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in karşı çıktığı Romanya ve Bulgaristan'dan bile hastabakıcı getirilmesi isteniyor. ZAV, önümüzdeki günlerde, daha önce Hırvatistan'la ve Ocak ayında da Sırbistan'la yaptığı gibi, hastabakıcı getirmek için Bosna-Hersek'le de bir antlaşma yapacak.

Almanya'da bürokratik engellerin çok fazla olması, AB ülkelerinden Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan gibi ülkelerden işgücünün gelmesini engelliyor. Bu ülkelerden nitelikli işçiler, daha çok İskandinav ülkelerine, İngiltere, İsviçre ve Avusturya'ya gitmeyi tercih ediyorlar.

Bu nedenle ZAV, Avrupa dışında Uzak Doğu'ya yöneliyor. Özellikle Çin ve Filipinlerden hastabakıcı getirilmesi için çalışmalar başladı. Çin'den bir pilot proje ile 150 eğitimli hastabakıcı Almanya'ya getirilecek. Bu kişiler Almanya'ya gelmeden önce bu aydan itibaren Çin'in Şandong bölgesinde Alman dili ve kültürü eğitimi alacaklar. Geçen ayın ortasında benzer bir proje için Filipinler'le de bir antlaşma yapıldı.

Bertelsmann Vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2030 yılında Almanya'da toplam yarım milyon hastabakıcıya ihtiyaç duyulacak. Alman politikasının işgücü temini konusunda diğer sektörlerde olduğu gibi hastabakıcılar konusunda da uyuduğu belirtilerek eleştiriliyor.

Çin'den hastabakıcı getirme konusunda da Almanya'nın çok geç kaldığı bildirildi. Zira Çin'den yaklaşık bir milyon hastabakıcının çoktan Kanada ve Avusturalya'ya gittiği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?