banner39

banner35

Almanya'da camiye saldırı: Kapıya gamalı haç çizildi

Almanya'nın Dortmund kenti Dorstfeld semtinde bulunan Sultan Ahmet Camii'nin kapısına bu sabah gamalı haç çizildi.

Avrupa 10.02.2022, 01:42
Almanya'da camiye saldırı: Kapıya gamalı haç çizildi

Almanya'nın Dortmund kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Sultan Ahmet Camii'ne çirkin bir saldırı gerçekleşti. Caminin kapısına gamalı haç çizildi.

DİTİB Dorstfeld Sultan Ahmet Camii Dernek Başkanı Turgut Ülker, camilerine geçen ay yine benzer bir saldırı gerçekleştirdiğini ve son dönemlerde artan bu saldırıların kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

"Yetkililerin ibadethanelerimizi korumasını talep ediyoruz"

Ülker, bu sabah yapılan saldırıyı fark edip polis bildirdiklerini söyledi.

"Son günlerde camilere ve Müslümanlara karşı artan saldırılar bizi endişelendiriyor. Geçtiğimiz aralık ayında Eving Selimiye Camii ve 2019 yılında da Eving Ulu Cami ırkçı saldırıya maruz kalmıştı. Yetkililerin acil önlem almasını ve ibadethanelerimizi korumasını talep ediyoruz. Dortmund’da tüm demokratik kuruluşlarla beraber ırkçılığa karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Dortmund’un hoşgörü şehri olarak kalması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

Türkiye'nin Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir camiyi ziyaret edip incelemede bulunarak, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Polis camide incelemede bulundu

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Milletvekili Volkan Baran da camiyi ziyaret ederek, cami yöneticilerine ve cemaatine geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Camide incelemede bulunan polis, gamalı haçı sprey boya sıkarak kapattı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?