banner39

banner35

Almanya'da ezan okunan camilerin sayısı artıyor

Almanya'nın Wuppertal kentinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Müslümanlara moral olması amacıyla yerel makamlarca verilen özel izinle 8'i Türklere ait, 13 camide ilk kez hoparlörden ezan okundu.

Avrupa 07.04.2020, 01:50 07.04.2020, 01:51
Almanya'da ezan okunan camilerin sayısı artıyor

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Wuppertal'deki 29 yıllık Elberfeld Merkez Camisi'nde din görevlisi Mustafa Akkaya, 25 yıllık DİTİB Vohwinkel Mimar Sinan Camisi'nde din görevlisi Hasan Hüseyin Şen ve Türk Federasyonu'na bağlı 23 yıllık Elberfeld Alperen Camisi'nde din görevlisi Kemal Yavuz ilk kez hoparlörden ezan okudu.

Türklerin ve Müslümanların yoğun yaşadığı kentteki camilerde hoparlörden ezan okuma uygulaması 19 Nisan'a kadar devam edecek.

Daha önce de yerel makamlarca verilen kararlarla Almanya'nın birçok şehrindeki yaklaşık 100 camide cuma ve akşam ezanları hoparlörden okunmuştu.

Almanya'da Kovid-19 salgını nedeniyle cami ve diğer ibadethanelerde toplu ibadete bir süre ara verilmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar (1)
osman özdemir 2 yıl önce
bonn witterschlik te bulundugum siralarda .bizim türk derneginin mescidinin yaninda bulunan su deposundan aylarca sabah ezani okudum aleni olarak.hic bir sikayet olmadigi gibi bir hafta oradan baska yerde kaldim ve oradaki almanlar tarafindan sorulup arandim dernek tekilerden.ALLAH sevgisi tasiyarak ve ONDAN baskasindan korkmadan okudunmu özel izne bile gerek yok biiznillah.81-82 klerde o civarda bulunanlar varsa hatirlar bu ezani serifleri.bana bozuk atanlar ne yazikki bizim dernek görevlileri idi.sebepte ,almanyada yasakmis.güldüm sadece ve halada gülüyorum bizim müslümanlarin bu ürkekligine!!!!
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?