Almanya da mültecilerin servetine el koymaya başladı

Almanya'nın bazı eyaletlerinde de mültecilerin yanlarında getirdikleri fazla nakit paralara ve mücevhere el konuluyor.

Almanya da mültecilerin servetine el koymaya başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre gibi, Alman eyaletlerinden Bavyera ve Baden-Württemberg'te de mültecilerin yanlarında getirdikleri nakit para ve mücevherlere el konuluyor. Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, basına verdiği demeçte, Bavyera ve İsviçre'deki uygulamanın Almanya'nın iltica başvuru kanununa uygun olduğunu söyledi.

Mülteciler kayıt ve kabul işlemleri yapılan dairelerde aranarak, üzerlerinde bulunan belge, değerli eşya ve paralarının olup olmadığı kontrol ediliyor. Şayet mültecilerin ceza ödeme, ya da herhangi başka bir ödeme zorunluluğu ihtimali bulunuyorsa, 750 Avrodan fazla paralarına ve değerli eşyalarına el konulabiliyor.

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaletinde de polisin mülteciler üzerinde bulunan 350 Avrodan fazla para, ya da karşılığındaki değerli eşyalara el koyduğu bildirildi. 'Bild' gazetesinin haberine göre bu eyalette Aralık ayında, bazı mültecilerden ortalama bin Avrodan daha fazla miktarda paralara el konuldu.

Federal Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, kanun gereği iltica başvurusu yapanların temel ihtiyaçlarını gidermek için öncelikle şahsi mal varlıklarını harcamaları gerektiğini belirtti. Bu mal varlığına, aileye ait mücevheratın da dahil olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 13:39
banner53
YORUM EKLE

banner39