banner39

Almanya, daha çok silahlanmak istiyor

Alman Federal Parlamento Savunma Sorumlusu, doğu-batı arasındaki gerginliği gerekçe göstererek Alman Federal Ordusuna daha fazla silah alınmasını taleb etti.

Avrupa 22.06.2015, 11:05 22.06.2015, 11:05
Almanya, daha çok silahlanmak istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Parlamentosu Savunma Sorumlusu Hans-Peter Bartels, doğu ile batı arasındaki gerginliğin giderek artmasına işaret ederek Federal Ordunun daha çok silahlanması gerektiğini bildirdi. Basına konuşan sosyal demokrat politikacı Bartels, silahlanmadaki noksanlıklara karşı gösterilen hoşgörüye artık bir son verilmesi gerektiğini söyledi.

Federal Orduda yeterince silah ve techizat bulunmadığına dikkat çeken Bartels, Polonya'da yapılan NATO 'Mızrak Ucu' birlikleri tatbikatı için, Federal Alman Ordusunun tüm depoları köşe bucak aranarak silah ve techizat toplandığını belirtti. Güvenlik politikaları durumunda dramatik gelişmelerin yaşandığı şu günlerde bu şekildeki noksanlıkların sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bartels, en azından görevin zorluğunun saptandığını, Avrupa'nın ortak savunmasının geniş kapsamlı bir şekilde sağlanabilmesi için Federal Ordunun dinamik techizatının yüzde 70'i yeter anlayışından vazgeçilmesi gerektiğini, tam donanıma ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Alman Federal Parlamento Savunma Sorumlusu Bartels, Leopard 2, Puma ya da asker nakli için kullanılan Boxer model tankların temel ihtiyacın yüzde yüzünü karşılayacak kadar mevcut bulunması gerektiğini savundu. Bunlardan bazılarının temin edildiğini bildiren Bartels, ancak hepsinin alınmadığını, örneğin 350 adet Puma siparişi verildiğini ve bunun çok az olduğunu söyledi.

Bartels, Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in ya yeni siparişler vermesini, ya da eski Marder model tankları modernleştirerek kullanmaya devam etmesini önerdi. Ayrıca Bartels, toplanan vergilerden bir kısmının ilaveten Federal Savunma bütçesine ayrılmasını da taleb etti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?