banner39

Almanya daha modern tank ve denizaltı üretmek istiyor

Almanya'da tank ve denizaltı teknolojisinin geliştirilmesi için vergi gelirlerinden silah üreticilerine teşvik verileceği bildirildi.

Avrupa 29.06.2015, 12:00 29.06.2015, 12:00
Almanya daha modern tank ve denizaltı üretmek istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman federal hükümetinin daha modern tanklar ve denizaltılar üretilebilmesi için, vergi gelirlerinden silah üreten şirketlere teşvik vermeyi planladığı bildirildi. Haftalık Spiegel dergisinin bildirdiğine göre, ilgili bakanlıkların müsteşarları arasında yapılan gizli bir görüşmede, teşvik verilmesi planlanan bölümler anahtar teknoloji olarak adlandırıldı. Bu konuda Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, federal hükümetin Temmuz ayında alacağı bir karardan bahsedilmişti.

Krauss-Maffei Wegmann ve ThyssenKrupp tersanesi gibi Alman silah üreticileri, yeni teknolojilere yatırım yaparak silah sistemleri geliştirmeleri halinde, devletten teşvik alabilecekler. Spiegel'in haberinde federal hükümetin, silah alımlarında yabancı şirketler yerine, Alman üreticileri tercih edeceği bildirildi.

Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, geçen yıl Ekim ayında, Alman silah sanayiinin geleceği ve yapılacak reformlar konusunda federal hükümetten temel bir karar almasını taleb etmişti. Anahtar teknolojilerin kesinlikle Almanya tarafından üretilmesi gerektiğini savunan Von der Leyen, bununla ilgili olarak keşif teknikleri ve korunma donanımlarından bahsetmişti.

Von der Leyen, el silahları, zırhlı araçlar ve denizaltılardan sözetmediği için kendi partisi tarafından eleştirilmişti. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU'nun güneydeki kardeş partisi Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, Von der Leyen'in açıklamalarına tepki olarak, Alman şirketlerinin gelecekte helikopter ve denizaltılar üretmeye devam etmesi gerektiğini belirtti. Özellikle Alman denizaltıları en çok ihrac edilen silahlar arasında yeralıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?