Almanya'dan AB sınırlarının sığınmacılara açılması için gösteri

Almanya’da Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin sınırlarının sığınmacılara açılması için binlerce kişi gösteri düzenledi. Göstericiler, "Sınırları aç", "AB'nin utancı" ve "Bu benim Avrupam değil" sloganları attı.

Avrupa 04.03.2020, 08:31
Almanya'dan AB sınırlarının sığınmacılara açılması için gösteri

"Seebrücke Berlin" inisiyatifinin çağrısıyla “sınırları aç, hayat kurtar” sloganıyla başkent Berlin’de düzenlenen gösteride AB’nin mülteci politikası protesto edildi ve sığınmacılara "AB'nin kapılarının" açılması istendi.

Yunan sınırındaki sığınmacılarla dayanışma içinde olunduğu yönünde sloganlar atan göstericiler, "Sınırları aç", "AB'nin utancı" ve "Bu benim Avrupam değil" şeklinde dövizler taşıdı.

Gösteriye binlerce kişi katıldı

Gösteri sırasında yapılan konuşmalarda Yunanistan’ın düzensiz göçmenlerin iltica taleplerini kayda geçirmeyeceğine yönelik kararının insan haklarına aykırı olduğu belirtilerek, Yunan sınırında bulunan sığınmacıların AB ülkeleri tarafından kabul edilmesi talep edildi.

“Seebrücke Berlin” inisiyatifi gösteriye 8 bin kişinin katılığını belirtirken Berlin polisi bu sayıyı 3 bin 500 olarak açıkladı.

Almanya’nın başka kentlerinde de benzer gösterilerin yapıldığı belirtildi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?