banner15

Almanya'dan ABD’ye iki devletli çözüm uyarısı

Almanya, FKÖ’nün ABD ofisinin kapatılmasının iki devletli çözüm şansını zayıflattığını açıkladı

Almanya'dan ABD’ye iki devletli çözüm uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, bugün yaptığı açıklamada Filistin Kurtuluş Örgütü’nün ABD ofisinin kapatılması, iki devletli çözümü zorlaştırdığını açıkladı.

Filistin’le İsrail arasında iletişimin oldukça sınırlı olduğunu belirten Adebahr, FKÖ’nün ofisinin kapanmasıyla iletişimsizliğin daha da artacağını ve çatışma zemininin daha kolay olacağını savundu.

ABD, FKÖ'NÜN OFİSİNİ KAPATMA KARARI ALMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Yönetim, Kongrenin kaygıları bağlamında şu anda Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington ofisini kapatma kararı aldı." demişti.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamayla Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington'daki ofisinin kapatılacağı bildirilmişti.

Yazılı açıklamada Nauert, Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington'daki ofisinin 2017 yılının Kasım ayında İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerine destek olması amacıyla açılmasına izin verildiğini belirterek, "Fakat Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail'le anlamlı bir anlaşma içerisine girecek doğrudan girişimlerde bulunmadı. Aksine, bu grup hiç görmediği ve irtibata geçmediği halde ABD'nin barış planını kınadı." ifadelerini kullanmıştı

Sözcü Nauert, "Yönetim, Kongrenin kaygıları bağlamında şu anda Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington ofisini kapatma kararı aldı. ABD, ilerlemenin yolunun iki tarafın da doğrudan pazarlığa girmesinin tek yol olduğunu düşünüyor. Bu karar barış anlaşmasına götürecek adımlardan uzaklaştırmayı hedefleyen kişiler tarafından suistimal edilmemeli. Biz kalıcı bir barış sağlanması çabalarımızdan geri adım atmıyoruz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Filistin Kurtuluş Örgütünün (FKÖ) Washington'daki ofisinin 10 Ekim'den önce kapatılacağını açıkladı.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 15:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35