Almanya, doğu Avrupa'da güçlü NATO istiyor

Almanya, NATO üyesi doğu Avrupa ülkelerinin askeri gücünü artırmak istiyor.

Almanya, doğu Avrupa'da güçlü NATO istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna'daki Kırım krizi nedeniyle batılı ülkeler doğu Avrupa ile ilişkilerini yeniden gözden geçiriyor. Alman basınında yeralan haberlere göre Almanya bu ayın ortasına kadar NATO üyesi doğu Avrupa ülkelerine daha fazla askeri destek teklifi yapacak. Yardımlar arasında örneğin Alman Federal Ordusuyla ortak tatbikatlar da yeralıyor.

Haftalık 'Spiegel' dergisinde yeralan haberde NATO Başkomutanı Philip Breedlove'un çağrısı üzerine Alman Savunma Bakanlığında, konuyla ilgili tekliflerin görüşüldüğü belirtildi. Bu tekliflerde Polonya ve Baltık ülkeleri ile ortak tatbikatlar yapılması da öngörülüyor.

Spiegel'in bildirdiğine göre, 2015'te güney Avrupa'da yapılması planlanan askeri tatbikatın daha erkene alınarak doğuya aktarılması da teklif edildi. Doğu Avrupa'daki NATO üyesi ülkelerin desteklenmesi kapsamında sürekli üs, ağır savaş araçlarının ve askeri birliklerin devamlı bölgede konuşlanmasının şimdilik Alman Federal hükümeti tarafından düşünülmediği kaydedildi. Alman haftalık dergisi, Ukrayna'nın askeri birliklerini güçlendirmek için NATO'dan telsiz araçları, silah ve mermi istediğini de bildirdi.

Ayrıca diplomatik çevrelere dayanılarak verilen bilgilerde, Eylül'de yapılacak NATO zirvesinde daha önce planlanandan farklı olarak NATO'nun Rusya'ya karşı ilişkilerinin yeniden gözden geçirileceği kaydedildi. Zirvede, NATO kara ve hava kuvvetlerinin doğu Avrupa'da seferber edilmesi de gözden geçirilerek, şu anda gerekli olan 180 günün daha aza indirilmesi için çareler aranacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 11:35
banner53
YORUM EKLE

banner39