banner39

Almanya Dresden'de bombardıman anıldı

Almanya'nın Saksonya Eyaleti başkenti Dresden'in 2. Dünya Savaşında müttefik kuvvetleri tarafından bombalanmasının 70. yıldönümü nedeniyle anma töreni yapıldı, bombardıman sonucu binlerce sivil ölmüştü.

Avrupa 14.02.2015, 13:15 14.02.2015, 13:15
Almanya Dresden'de bombardıman anıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaleti başkenti Dresden 70 yıl önce müttefiklerin hava kuvvetleri tarafından çok ağır bir şekilde bombalanmış, 25 bin insan hayatını kaybetmişti. Anma töreni için yaklaşık 10 bin kişi toplanarak ellerinde mumlarla bir ışık zinciri oluşturdular.

'Frauenkirche' (Kadınlar Kilisesi)'nde yapılan törende konuşan Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, 13 Şubat 1945 tarihinin Dresden'in hafızasında derin bir yer ettiğini belirtti, ancak Gauck bu tarihi olayın suistimal edilmesine karşı uyardı.

13-15 Şubat 1945 tarihlerinde müttefik ülkeleri Amerika ve İngiltere hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, Dresden üzerine tonlarca bomba yağdırdılar. Şehir yerle bir edildi, 'Zwinger', 'Saray' ve 'Frauenkirche' gibi ünlü tarihi yapılar tamamen yandı. Yeniden restore edilen 'Kadınlar Kilisesi', korkunç bombardımanı hatırlatan bir sembol olarak görülüyor.

Cumhurbaşkanı Gauck, bombardımanın Dresden için çok önemli bir duraklama olduğunu ifade ederek, Almanya'da aynı şekilde daha birçok şehrin de 'korkunç bombardıman'a tabi tutulduğunu hatırlattı. Bu yüzden o zaman şiddet ve savaş sonucu hayatını kaybeden herkesin anılması gerektiğini vurguladı.

Dresden Belediye Başkanı Helma Orosz konuşmasında, 13 Şubat 1945'in hatırasından bir de sorumluluğun ortaya çıkması gerektiğini savunarak, insanları etnik kökeni, ten rengi ve dininden dolayı gruplara ayırarak değerlendirmek isteyenlerin her denemesine karşı koymak zorunda olduklarını söyledi.

Anma günü nedeniyle solcu birlikler tarafından şehrin değişik yerlerinde 'Dresden nazifrei' (Nazisiz Dresden) sloganı ile uyarı nöbetleri ve gösteriler düzenlendi. Birçoğunda barış duaları da yapılan gösterilere 2 binden fazla kişi katıldı. Her sene şehirde yürüyüş yapan neonaziler ise bu yıl eylem yapmadı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?