banner39

Almanya EHEC'in kaynağını Mısır'a yükledi

Haftalardan beri yapılan araştırmalardan sonra EHEC salgının nedeninin Mısır’dan ithal edilen bir çeşit sebze filizi tohumu olduğu tesbit edildi, bu tohumun Avrupa’ya girişi AB tarafından yasaklandı

Avrupa 06.07.2011, 14:39 06.07.2011, 14:39
Almanya EHEC'in kaynağını Mısır'a yükledi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da başlayan EHEC salgını sonrasında haftalardan beri mikrobun kaynağını bulmak için yoğun araştırmalar yapıldı. Birçok ihtimallerden sonra şimdi asıl kaynağın Mısır’dan 2009 ile 2011 yılları arasında Avrupa’ya ithal edilen sebze filizi tohumları olduğu bildirildi. AB, Mısır’dan sözkonusu tohumların, soya fasulyesi ve yağlı tohumların ithalini yasakladı, yasak Ekim sonuna kadar devam edecek. Avrupa pazarlarından bulunan tohumlar da toplatılıyor. Tohumlar imha edilmeden önce bir kısmı üzerinde labaratuvar analizleri yapılacak.

AB Gıda Maddeleri Güvenliği EFSA, daha önce İtalya’ya Mısır’dan gönderilen sebze filizlerinin üretimi için kullanılan ‘buy ya da çemen otu tohumları’nın Fransa ve Almanya’da EHEC hastalığına neden olduğunu belirtmişti.

Almanya Federal Risk Değerlendirmesi Enstitütüsü BfR, ülkenin sağlık sorunlarından sorumlu Robert Koch Enstitüsü RKI, Federal Tüketici Koruma Dairesi ve Gıda Maddeleri Güvenlik Dairesi BVL, Berlin’de yaptıkları ortak basın toplantısında, Mısır’dan ithal edilen sebze filizi tohumlarının büyük bir ihtimalle EHEC’in asıl nedeni olduğunu bildirdiler. BfR başkanı Andreas Hensel, Niedersachsen Eyaletindeki bir sebze üreticisinin bahçesinden ülkeye yayılan EHEC mikrobunun kaynağının böylece açıklandığını ilan etti.

Almanya’da EHEC vak’alarının ortaya çıktığı 41 bölgedeki bulgular Bienenbüttel kentindeki, Mısır’dan ithal edilen tohumlarla sebze filizi üreten çiftliğe götürüyordu. Oldenburg Başsavcılığı, çiftlik sahibi hakkında başlattığı soruşturmayı, doğrudan sorumlu olmadığı gerekçesiyle durdurdu.

BVL başkanı Helmut Tschiersky-Schöneburg, Mısır’dan birçok yoldan sebze filizi tohumlarının yine birçok AB ülkesine ve üçüncü dünya ülkelerine satıldığını bildirdi. AB Komisyonu, AB’nin sebze filizi tohumlarını çoğunlukla Hindistan ve Çin’den ithal ettiğini açıkladı.

EHEC’E 4 BİN KİŞİ YAKALANDI

Mayıs ayı başından beri devam eden EHEC salgını sonucu 4 binden fazla kişi bu hastalığa yakalandı. Alman Robert Koch Enstitüsü, bu kişilerden 850’sinin hemolotik üremik sendrom (HUS) adı verilen ağır komplikasyonlar yaşadıklarını bildirdi. Dünyada şimdiye kadar bu denli büyük çapta bir HUS patlaması yaşanmamıştı. Almanya’da HUS’tan dolayı 49 kişi hayatını kaybetti.

RKI başkanı Reinhard Burger, salgının hemen hemen sona erdiğini belirtti, ancak yine de vatandaşların yiyeceklerin temizliği ve genel hijen konusunda dikkatli olmalarını tavsiye etti. Burger henüz mikrobun tamamen yokedilmediğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?