banner15

Almanya, Esad'ın IŞİD ile petrol ticareti yaptığını biliyormuş

Almanya Dışişleri Bakanı Sözcü Yardımcısı Chebli, Suriye'nin IŞİD'in sattığı petrolün büyük kısmını satın aldığını bildiklerini söyledi.

Almanya, Esad'ın IŞİD ile petrol ticareti yaptığını biliyormuş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Berlin'deki Federal Basın Merkezi'nde yapılan olağan haftalık basın brifinginde, Esad'ın IŞİD'in sattığı büyük orandaki petrolü aldığını bildiklerini vurguladı. Chebli, bu konuda delillerin ve belgerin mevcut olduğunu da sözlerine ekledi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de IŞİD'in petrol satarak finansal kaynak sağladığının bilindiğini ancak Türkiye'nin IŞİD ile petrol ticareti yaptığı ya da aktif destek verdiği iddialarına ilişkin böyle bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti.

Seibert, bu tür suçlamaların belge yada delil olmadan yapılmasının da pek yardımcı olacağını düşünmediklerini dile getirdi.

IŞİD ile mücadelenin güçlendirilmesi gerektiğine inandıklarını ve IŞİD'in finansal kaynaklarının kurutulması gerektiğine inandıklarını kaydeden Seibert, ayrıca bu konunun Antalya'daki G20 Zirvesi'nde de ele alındığını da hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 08:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35