Almanya eski cumhurbaşkanı: İslam Almanya'ya aittir

Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, İslam'ın Almanya'ya ait olduğunu belirterek, ''Almanya’da yaşayan Müslümanları dikkate almalıyız'' dedi

Almanya eski cumhurbaşkanı: İslam Almanya'ya aittir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, uluslararası insani yardım derneği "İslamic Relief"in düzenlediği "Yetim Yemeği" kampanyası çerçevesinde Baycan ve Meryem Varol çiftinin evine konuk oldu.

İki yıl önce başlatılan ve ülke genelinde Müslümanlar ile gayrimüslimlerin bir araya gelerek yetimlere destek verdiği kampanya dolayısıyla Hannover'de yaşayan Baycan ve Meryem Varol çiftinin evine konuk olan Wulff, destek veren Varol ailesine teşekkür etti.

Wulff, farklı jenerasyon ve farklı kültürden dostlarla bir masada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

3 Ekim 2010'da sarf ettiği "İslam Almanya'ya aittir" sözünün arkasında olduğunu vurgulayan Wullf, ''4 milyon Müslüman‘ın yaşadığı ülkemizde karşılıklı anlayışa büyük ihtiyaç vardır. Bu renkli toplumun refahı için karşılıklı adımlar atmalıyız“ dedi.

Konuşmasında "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) konusuna da değinen Wulff, hareketin Almanya Anayasası'na uyduğu müddetçe tehlikeli olarak görülemeyeceğini ifade etti.

Paris’te karikatür dergisine yapılan saldırının Müslümanları ne denli rencide ettiğinin görüldüğünü kaydeden Wulff, ''Almanya’da yaşayan Müslümanları dikkate almalıyız. Zengin bir din olan İslam'ın kültürünü dikkate almalıyız'' diye konuştu.

Sıcak bir atmosferde geçen yemek sonunda Wulff ile konuklar, ev sahibi tarafından uzatılan Islamic Relief’in yardım vazosuna yardımda bulundu. Wulff, ev sahibi Baycan Varol’a kendi yazdığı kitabı hediye ederken, Varol da Wulff’a, İslam tarihi hakkında bir kitap takdim etti.

Ev sahibi işadamı Baycan Varol, 16 yıldır Hannover’de yaşadığını belirterek, ''İslamic Relief'' kuruluşunu yıllardır tanıyıp destekliyoruz. Bu kampanyayı da desteklemek amacıyla ev sahipliğinde bulunduk, tüm konuklarıma geldikleri için teşekkür ediyorum.'' dedi.

Kampanya hakkında bilgi veren İslamic Relief’in basın ve halkla ilişkiler sorumlusu Nuri Köseli ise 2 Ocak'ta başlatılan yardım kampanyasının bir ay süreceğini ifade ederek, ''Kampanyamıza katılan yardımseverler, her kültürden dostlarını evlerinde yemek davetleri vererek, yardımlaşma ve yetimlerin durumuna dikkat çekmektedirler'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2015, 09:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35