banner39

Almanya eyaletleri birleştirmeyi tartışıyor

Alman eyaletlerindeki para paylaşımı ve borçların ödenmesi nedeniyle Saarland Eyalet Başbakanı Kramp-Karrenbauer tarafından eyalet sayısının 6'ya indirilmesi teklif edildi.

Avrupa 25.10.2014, 13:43 25.10.2014, 14:36
Almanya eyaletleri birleştirmeyi tartışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Saarland Eyalet Başbakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, eyaletler arasında mali denge reformu başarısız olursa, Federal Almanya Cumhuriyetinin eyalet sisteminde radikal değişiklikler yapılarak, yoksul eyaletlerin problemlerinin çözülebileceğini belirtti.

'Süddeutsche Zeitung' isimli gazeteye konuşan Kramp-Karrenbauer, denge reformunun başarısız olması durumunda, mevcut federal sistemi yeniden gözden geçirmenin gerekeceğini, borçları üstlenilmediği takdirde Saarland ve benzeri diğer yoksul eyaletlerin borç frenlemesine daha fazla uyamayacaklarını söyledi.

Yalnızca Saarland'ın değil Bremen'in de büyük borç içinde olduğunu ifade eden Kramp-Karrenbauer, alternatif çözüm olarak Almanya'nın gelecekte nasıl bir düzen içinde olması gerektiğini konuşmak gerektiğini belirtti. Kramp-Karranbauer somut olarak da eyalet sayısının 16'dan 6 ya da 8'e düşürülebileceğini teklif etti. Borç sorunu ve nedenlerinin bazı eyaletlerin birleşmesiyle sona ermeyeceğini, ancak federal sistem prensibinin yoksul eyaletlerin de kendi başına ayakta durmalarını ve diğer eyaletlerle dayanışma içinde olmalarını şart koştuğunu vurguladı.

Vergi gelirlerinin Alman eyaletleri arasında dağılımını düzenleyen yönetmelik 2019 yılına kadar geçerli. Daha sonra nasıl bir uygulamanın geçerli olması gerektiği şimdiden tartışılmaya başlandı. Yoksul eyaletler, paylaşımın sona ermesiyle hareket kaabiliyetlerini kaybetmekten endişe ediyorlar. Borç frenlemesi uygulamasıyla 2020 yılına kadar kredi almalarına da izin verilmiyor. Bavyera ve Hessen gibi zengin eyaletler de sürekli vermeye zorlandıklarını öne sürerek yüklerinin arttığından şikayet ediyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?