banner39

Almanya, gazetecileri istihbarata izletmiş

Almanya'da silah skandalı yüzünden Savunma Bakanlığı yetkilileri, askeri istihbarat MAD'i kullanarak bazı gazeteciler ve kaynakları hakkında araştırma ve takip yaptırmak istedi.

Avrupa 07.05.2015, 11:07 07.05.2015, 12:05
Almanya, gazetecileri istihbarata izletmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Parlamentosu Savunma Komisyonunun gizli bir oturumunda Savunma Bakanlığı tarafından, 2013 yılında G36 model makinalı tüfeklerle ilgili dışarıya bilgi sızdıranların bulunabilmesi için, askeri istihbarat MAD'in görevlendirildiği itiraf edildi.

Haftalık dergi 'Stern'in internet sitesinde yeralan habere göre G36 model makinalı tüfekleri üreten Heckler & Koch şirketinin genel müdürü ile MAD Başkanı Ulrich Birkenheier, 2013 yılında görüştüler. Savunma Bakanlığından askeri donanımdan sorumlu bazı kişilerin de MAD Başkanı ile görüştüğü belirlendi. Birkenheier, federal savunma konusunda bilgi toplama görevinin kendi kurumu yetkisi içinde olmadığını belirterek, araştırma yapma talebini reddetmiş.

Derginin haberinde Heckler & Koch, makinalı tüfek hakkında çıkan olumsuz haberlerin şirketin itibarına zarar vermesinden dolayı, Savunma Bakanlığının dışarıyı bilgi sızdırılması hakkında 'ihanet' suçlamasıyla inceleme başlatmasını istediği kaydedildi. Bu talebden sonra silah holdingi, 2013 ve 2014 yıllarında Bonn Başsavcılığına başvurarak, bilgi sızdırdıkları öne sürülen bilinmeyen kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

G36 model silah hakkında, Savunma Bakanlığına ait gizli belgeler zikredilerek haftalık dergiler 'Spiegel' ve 'Stern' ile 'Bild' gazetesinde haberler çıkmasından dolayı, Savunma Bakanlığı tarafından 'devlet sırlarına ihanet' zannıyla 2015 yılı başında hukuki inceleme yapılması için yetki verildi.

Diğer taraftan Alman basınında yeralan haberlere göre Savunma Bakanlığı yetkilileri, G36 hakkında olumsuz haberlerin çıkmasını engellemek için, 2013 yılı sonunda MAD'nin üst düzey yöneticilerinden bazı gazetecileri takip etmelerini ve kaynaklarının kimler olduğunu tesbit etmelerini istediler. Takip edilmesi istenen kişiler, Spiegel dergisi ile 'Zeit' ve 'taz' gazetelerinde çalışan gazetecilerdi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?