banner39

Almanya genelinde Müslümanlara tabutsuz defin izni verilmiyor

Almanya'da Müslümanlara, cenazelerini tabutsuz defnetme hakkı yalnızca 9 eyalette veriliyor, diğer eyaletlerde tabutsuz defin yasak.

Avrupa 25.12.2015, 13:24 25.12.2015, 13:24
Almanya genelinde Müslümanlara tabutsuz defin izni verilmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da defnedilmek isteyen Müslümanların sayısı her geçen gün artıyor. Ancak Bavyera Eyaletinde İslami usulle defin yapılabilmesi için kanuni bir düzenleme bulunmuyor. Müslümanlara ayrılmış birkaç mezarlık bulunmakla birlikte, hiçbirinde tabutsuz defin imkanı yok.

İslami usullere göre tabutsuz defin, 16 eyaletten yalnızca 9'unda istisnai olarak serbest. Kuzey Ren-Westfalya Eyaletinde 2003 yılından bu yana Müslümanlara tabut mecburiyeti tamamen kaldırıldı. Bavyera, Rheinland-Pfalz, Saksonya ve Sachsen-Anhalt eyaletlerinde tabut zorunluluğu halen devam ediyor.

Geçen yıl Yeşiller Partisi tarafından tabut mecburiyetinin kaldırılması için bir dilekçe verildi. Bu yılın ortalarında Bavyera Eyaleti İçişleri Komisyonunda uzmanların görüşleri alındı. Evangelist ve Katolik Kiliseler ile mahalli idareler, tabutsuz defin başvurusundan memnun olduklarını bildirdiler.

Uzmanların görüşleri çok açık bir şekilde Müslümanların İslami usullere göre tabutsuz defin yapması gerektiğini ortaya koyduğu halde, eyaletteki muhafazakar parti CSU, kanun teklifini reddederek, değişikliğe ihtiyaç bulunmadığını belirtti.

Bavyera'da yarım milyondan fazla Müslüman yaşıyor, bu yıl gelen çok sayıda Müslüman mültecilerin ise ölenlerini memleketlerinde defnetme imkanı hiç bulunmuyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?