banner39

Almanya göç almazsa, geleceği tehlikede

Almanya'da yapılan yeni bir araştırmada, 2050'de nüfusun en az üçte birinin yabancı kökenli olacağı, göç almadığı takdirde ülkenin geleceğinin karanlık olduğu belirlendi.

Avrupa 04.06.2014, 17:29 04.06.2014, 17:40
Almanya göç almazsa, geleceği tehlikede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya senelerden beri dışardan yabancı göç aldığı halde, politik çevrelerde ve halk arasında 'göç ülkesi' kelimesi adeta bir tabu olarak görülüyordu ve çok az kişi bunu kabullenerek söylemekten kaçınmıyordu. Politik bakımdan bağımsız olarak bilinen Berlin Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada, Almanların yavaş da olsa farklı düşünmeye başladıkları, ancak buna rağmen halen nitelikli insan göçünün önemini tam olarak anlayamadıkları belirlendi.

Araştırma verilerine göre 2010'da güney Avrupa'dan Almanya'ya gelen akademisyenlerden üçte birinden fazlası, ülkenin ekonomik istikrarına destek oldu. Bu araştırma ile Almanya'daki nüfus artışı istenilen düzeyde olmadığından, emekli sigortasının oluşturulabilmesi için gelecekte göçmenlere daha çok ihtiyaç bulunduğu yeniden ortaya kondu. Zira 2050'de Almanya'da yaşayan 30 yaşın altındaki insanların üçte biri göçmen asıllı olacak.

'Kullanılmayan potansiyel' adı verilen araştırma ile ilk defa göçmenlerin Almanya'da uyum sağlaması için gerekli ölçüler de ortaya kondu. Rakamlardan elde edilen sonuçlar göçmenlere uygulandığında Almanya'nın istediği entegrasyonun elde edilmesi bekleniyor. Bunun için de her şeyden önce eğitim programları gerekiyor.

Araştırmada tesbit edilen sayılara göre Almanya'daki göçmen asıllıların çoğunluğunun eğitim düzeyi düşük ve yerlilere göre orantılı olarak göçmen asıllı işsiz sayısı daha fazla. Bu da göçmenlerden oluşan bu potansiyelin daha iyi eğitilmesi ve uyum sağlaması için kararlı bir uyum politikası, farklı bir uyum politikası geliştirmek gerektiğini gösteriyor. Yeni politikanın göçmenlere kucak açan çoğulcu toplum anlayışını öne çıkarması şart. Berlin Enstitüsü Başkanı Reiner Klingholz, uyum konusundaki suçlu unsurlardan bahsederek, bunların giderilmesi ve ülkenin çekici hale getirilmesi gerektiğini savunuyor. Aksi halde göçmenlerin Almanya'yı tercih etmeyeceklerini ifade ederek uyarıyor.

Klingholz, haftalık 'Spiegel' dergisiyle yaptığı mülakatta 2030'dan itibaren Almanya'da her yıl emekliye ayrılanların sayısının işe başlayanların iki katına çıkacağını, özel şirketlerin de, sosyal sistemin de göçmenler olmadan devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?