banner39

Almanya, hastalara uyuşturucu izni planlıyor

Alman federal hükümeti, hasta olanların uyuşturucu almalarını kolaylaştıracak yeni bir kanun hazırlıyor.

Avrupa 03.02.2015, 17:49 03.02.2015, 17:49
Almanya, hastalara uyuşturucu izni planlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman federal hükümetinin şiddetli ağrı çeken hastalara 'marihuana' adı verilen uyuşturucuyu kullanabilmeleri için bu yıl sonuna kadar yeni bir kanun hazırlayacağı bildirildi. Uyuşturucudan sorumlu federal hükümet görevlisi Marlene Mortler, 'Welt' gazetesine konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gelecekte daha fazla hastanın kenevirden elde edilen uyuşturucuyu temin edebilmesini sağlamayı hedeflediğini, uyuşturucu masrafının da sağlık sigortaları tarafından karşılanacağını söyledi.

Ancak Mortler bu konudaki endişelerini dile getirerek, kimin gerçekten hasta olduğu için uyuşturucu kullandığını belirlemenin zor olduğunu belirtti. Almanya'da şiddetli ağrılarından dolayı uyuşturucu kullanmak isteyenler eczanelerden preparat olarak temin edebiliyorlar. Fakat masraflarını sağlık sigortaları karşılamıyor. Hastalardan uyuşturucu ihtiyacını gidermek için kendisi kenevir yetiştirenler konusunda problem yaşanıyor. Zira bu bitkiyi yetiştirmek kanunen yasak.

Geçen yıl Köln İdare Mahkemesi tarafından alınan bir kararda kronik hastalığı bulunan bir vatandaşa, eczaneden preparat alacak maddi gücü bulunmadığından, evinde kenevir yetiştirmesine izin verildi.

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?