Almanya, Hitler'den kalan meydanı onarıyor

Hitler'in Nürnberg'teki büyük kalabalıklara hitap ettiği parti meydanı onarılacak.

Almanya, Hitler'den kalan meydanı onarıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya tarihinde nasyonal sosyalistlerin sembolü olarak bilinen Nürnberg'teki parti meydanı belediye tarafından tamir ettirilecek. Meydanın harabe haline gelmesini engellemek için 34 kuleden birisi ve seyirci trübünlerinin onda biri, 3 milyon Avro harcanarak restore edilecek.

Nürnberg Belediye Başkanı Ulrich Maly, amaçlarının nazi dönemini insanlara şirin göstermek ya da NS parti toplantılarını yeniden canlandırmak olmadığını, yeni neslin tarihten ders alması için otantik bir eğitim yeri olarak meydanın onarımdan geçirileceğini söyledi. Maly, öğrencilerin bu meydanı ziyaret ederek, sınıfta on saat ders dinlemekten daha çok şey öğreneceklerini belirtti.

Federal ve eyalet yönetiminin katılımı için şimdiye kadar elde edilen tamir tecrübeleri gözden geçirilerek, tüm kompleksin tamamen tamiri için ne kadar masraf yapmak gerektiği hesaplanacak. Maly, kaba bir hesab sonucu yaklaşık 70 milyon Avroluk bir harcama belirlediklerini söyledi. Nürnberg şehrinin bağlı bulunduğu Bavyera Eyaleti Maliye Bakanı Markus Söder, kısa bir süre önce seyirci tribünlerinin ve NS Kongre Salonunun tam ölçümlerinin yapılmasını teklif etmişti.

'Zeppelinfeld' adı verilen meydan Adolf Hitler tarafından 1930'lu yıllarda parti propagandası için kullanılmış, Hitler burada büyük kitlelere hitap etmişti. Planları bizzat Hitler tarafından hazırlanan ve mimar Albert Speer tarafından inşaa edilen kompleksin yapımı 1935'ten 1937'ye kadar sürdü. Yıkılma tehlikesinden dolayı bazı bölümleri ziyaretçilere kapatılan Zeppelinfeld meydanını görmek için yine de her yıl 200 bin kişi geliyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 11:01
banner53
YORUM EKLE

banner39