banner39

Almanya iç istihbaratını güçlendiriyor

Alman Federal hükümeti, iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatını daha da güçlendirmek istiyor.

Avrupa 12.02.2015, 17:47 12.02.2015, 17:47
Almanya iç istihbaratını güçlendiriyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal hükümetin, iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatını büyüterek 261 yeni planlama dairesi açacağı ve çalışmaların kalitesini kontrol edecek yeni bir Federal Başkan Yardımcısı tayin edeceği bildirildi.

Alman basınında konuyla ilgili çıkan haberlerde Federal İçişleri Bakanlığı tarafından, Anayasayı Koruma Teşkilatında bazı reformlar öngören yeni bir kanun tasarısı hazırlandığı kaydedildi. Tasarıda genişletme çalışmaları kapsamında teşkilatın analiz gücünü artırmak maksadıyla yeni bölümler ve ayrıca siber savunma bölümleri de açılacak.

'Hannoversche Allgemeine Zeitung' isimli gazetenin bildirdiğine göre, yeni tasarıyla, sürekli tartışma konusu olan muhbirlerin kullanılması konusu yeni bir zemin üzerine oturtulacak. Şayet başka bir alternatif bulunmazsa, muhbirler ya da gizli ajanların bazı suçlara katılması nedeniyle cezadan muaf tutulmaları sağlanacak. Ülkenin içi ve dış güvenliği tehlikeye girmesi halinde Başsavcılık tarafından bu ajanlar ya da muhbirler hakkında herhangi bir soruşturma yapılmayacak.

Yeni tasarıya göre muhbirler yalnızca istihbarattan aldıkları parayla geçinmeyerek, başka bir işte de çalışıyor olacaklar. Muhbirlerin suç unsuru olabilecek herhangi bir örgüt kurma çalışmasına katılmaları da yasaklanacak.

Herhangi bir görevde kullanılan muhbirlerin cezayı gerektirecek bir suç işlemeleri halinde, bu görev derhal durdurulacak. Ancak bazı istisnai durumlarda, örgüt liderliği yapan muhbirlerin aktivitelerini sürdürmelerine izin verilecek.

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatındaki bu reformlar, on yıl boyunca güvenlik yetkililerinin bir türlü ortaya çıkaramadıkları ırkçı terör örgütü NSU ile ilgili istihbarata yapılan eleştiriler nedeniyle hazırlandı. Irkçı terör örgütü 2010 yılı Kasım ayına kadar on yıl boyunca yeraltında eylemlerine devam ederek 8'i Türk 10 kişiyi katletti ve Köln'de çok sayıda Türke ait işyerlerinin bulunduğu Keupstrasse'de bombalı saldırı düzenledi. Ayrıca Almanya genelinde 15 banka soygunu yaptı. NSU davası Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?