Almanya İçişleri Bakanı: Sınır kontrolleri devam etmeli

Alman Federal İçişleri Bakanı De Maiziere sınırlardaki kontrollerin devam etmesini, mülteci krizinin çözümü için Türkiye ile görüşmelerin de sürmesini istiyor.

Almanya İçişleri Bakanı: Sınır kontrolleri devam etmeli

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, sınır kapılarındaki kontrollerin ne zaman sona erdirilmesi gerektiğini belirlemenin mümkün olmadığını, kontrollerin Şubat ayı boyunca da devam etmesi gerektiğini söyledi.

Avusturya'nın binlerce mültecinin güneydeki Bavyera Eyaletine girmesine izin vermesi üzerine, Almanya geçen yıl Aralık ayından itibaren sınırlarda kontrollere başlamıştı. Kontrol süreleri o tarihten bu yana birkaç sefer uzatıldı. Kontrollerin 13 Şubat'a kadar yeniden uzatıldığı bildirildi.

Kontrollerin başlamasıyla birlikte sınır kapılarındaki yığılmalardan dolayı kaos yaşandı. De Maiziere, birkaç haftadan bu yana sınırdan geçen tüm mültecilerin kayıt işlemlerinin yapılabildiğini belirtti. Geçerli kimlik belgeleri bulunmayanları ve Almanya'da iltica başvurusu yapmak istemeyenleri geri çevirdiklerini kaydetti.

Alman Bakan, bu yıl kaç mülteci gelir yönündeki soruya verdiği cevapta, kesin bir rakam söylemek istemedi. Ancak bu yıl kesinlikle 1 milyondan çok çok daha az mülteci kabul edebileceklerini bildirdi.

De Maiziere, Ocak ayında kışın da etkisiyle mülteci sayısının, günde 2 binin altına kadar düştüğünü belirterek bunun yeterli olmadığını, federal hükümetin Avrupa genelinde bir çözüm için elinden gelen gayreti gösterdiğini söyledi. Bunun dış sınırları güvenceye almak, Türkiye ile görüşmelere devam etmek ve yerinde yardım anlamına geldiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 10:55
banner53
YORUM EKLE

banner39