banner39

Almanya İHA'lar için İsrail'le görüştü

Almanya'nın İHA araçları alımı seçim sonrasına bırakılsa da Savunma Bakanlığı yetkilileri geçen yıl İsrail'e giderek askeri yetkililerle ve 'Heron' üreticileriyle görüşmüş.

Avrupa 15.04.2013, 11:46 15.04.2013, 11:46
Almanya İHA'lar için İsrail'le görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sol Parti'nin Federal Parlamento'da verdiği İHA alımıyla ilgili bir soru önergesine Savunma Bakanlığı tarafından verilen cevapta insansız hava aracı alımları için İsrail'le görüşmeler yapıldığı belirtildi. Haftalık 'Spiegel' dergisi ve haber ajansı dpa'nın aktardığı bilgilere göre geçen yıl bakanlık yetkilileri İsrail'e giderek 'Heron' model drone hakkında bilgi aldılar.

Spiegel dergisinde yeralan haberde, Hava Kuvvetleri Komutanı Karl Müllner'in İsrail'de silahlı 'Heron' modellerinin uçuşlarını gördüğü bildirildi. Federal Ordu, İsrail yapımı İHA'ları, Amerikan 'Predator' modele tercih ediyor. İsraillilerin İHA'lar konusunda daha ileride olduğu düşünülüyor. Ayrıca İsrailliler, Almanların satın aldıkları takdirde heronları teknik olarak daha fazla geliştirmelerine izin verdiler. Amerikalılar ise buna izin vermiyorlar.

Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, geçen hafta yaptığı açıklamada federal hükümetin İHA satın alma kararını seçimden sonraya bıraktığını bildirmişti. Ancak De Maiziere daha önceki açıklamalarında Federal Ordu'ya İHA'ların alınmasından yana olduğunu belirtmişti.

ALMAN-FRANSIZ ORTAK YAPIMI 2020'NİN SONUNA

Almanlar ve Fransızlar ortak bir insansız hava aracı üzerinde çalışmalarına devam ediyorlar. Ortak projenin ancak 2020'de tamamlanması bekleniyor. Bu yüzden Alman Savunma Bakanlığı geçici çözüm olarak dışardan İHA alınmasını istiyor.

Alman Federal Ordusu, Afganistan'da, silahsız oldukları bildirilen İsrail'den kiraladığı droneleri kullanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?