Almanya, İran ve Suudi Arabistan'ın arasını düzeltmek istiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, İran'la Suudi Arabistan arasında arabuluculuk yapmak istiyor.

Almanya, İran ve Suudi Arabistan'ın arasını düzeltmek istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İran ve Suudi Arabistan'ı yeniden ilişkilerini normale dönüştürmeye ikna etmek için Tahran ve Riyad'da görüşmeler yapmak üzere bugün yola çıktı. Steinmeier, Suriye'deki savaşta önemli etkinliklere sahip iki ülkenin, Cenevre'de devam eden barış görüşmelerine katılmalarını da sağlamak istediği bildirildi.

Alman basınında yapılan yorumlarda, beş yıldan beri devam eden Suriye'deki iç savaşın sona erdirilebilmesinin, ancak Suudi Arabistan ve İran'ın Cenevre'de etkili olmalarıyla sağlanabileceği ifade ediliyor.

Steinmeier, Cenevre'deki görüşmelere atfen yeniden gerçeklerin ortaya konulma zamanının geldiğini belirterek, daha önce Viyana'da Ekim ayında yapılan görüşmelere katılan tüm tarafların belirlenen prensiplere uyması gerektiğini söyledi. Viyana'daki barış görüşmelerine İran ve Suudi Arabistan temsilcileri de katılmıştı.

KOALİSYON ORTAKLARINDAN ELEŞTİRİ

Suudi Arabistan, 47 kişinin idamından sonra Tahran Büyükelçiliğine yapılan saldırı nedeniyle İran'la diplomatik ilişkilerini durdurdu. Her iki ülke de dünyada sünni ve şii Müslümanların hamisi iddiasındalar ve bu yüzden Suriye'nin dışında Yemen'de de güç kavgasını devam ettiriyorlar.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, bugün önce IŞİD'le mücadele konusundaki bir konferansa katılmak üzere İtalya'nın başkenti Roma'ya gidecek. Buradan Tahran'a geçecek olan Steinmeier, İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir görüşme yaptıktan sonra Riyad'a gidecek. Steinmeier, Suudi Arabistan'da bir kültür festivaline katılacak ve daha sonra da Suudlu yetkililerle görüşecek. Steinmeier'in görüşmelerde insan hakları konusunu da dile getireceği kaydedildi.

Steinmeier'in ziyareti, özellikle Suudi Arabistan'daki insan hakları ihlalleri dile getirilerek, gerek muhalif partiler tarafından, gerekse federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı CDU'lu politikacılar tarafından eleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 11:03
banner53
YORUM EKLE

banner39