banner15

Almanya İslam Konferansı 10 yaşında

Almanya İslam Konferansı, 10. yılı sebebiyle bir etkinlik düzenledi

Almanya İslam Konferansı 10 yaşında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da 2006'da hayata geçirilen İslam Konferansı'nın 10. yılı kutlandı.

Almanya İçişleri Bakanlığı himayesinde yapılan Berlin’deki etkinliğe İslam derneklerinin çatı kuruluşlarının temsilcileri, İslam Konferansı’nı başlatan eski İçişleri Bakanı ve şimdiki Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Aile Bakanı Manuela Schwesig ve Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz da katıldı. 

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, etkinlikte yaptığı konuşmada, 10 yıldır yapılan Almanya İslam Konferansı'nın çok yararlı olduğunu belirtti.

De Maiziere İslami kuruluşlarla yapılan iş birliği sayesinde din görevlilerinin Almanya'da eğitimi, üniversitelerde İslam kürsüleri kurulması ve Müslüman yardım kuruluşları gibi konularda projelerin hayata geçirildiğini anlattı.

Bakan de Maiziere, ülkede Müslümanlara olumsuz bakışın arttığını ancak buna müsade edilmeyeceğini belirtti.

Son aylarda kamuoyunda eleştirilerin hedefi haline gelen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) konusuna da değinen de Maiziere, “DİTİB'in Almanya'da son 10 yılda çok olumlu çalışmaları vardır. DİTİB’i karalama kampanyasına karşıyız. Biz  kendileriyle diyalog içinde kalıp işbirliğini sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de, ''Misafir işçi olarak ülkemize gelenlerin gerçekte burada kalacaklarını hiç düşünmedik.'' diyerek, Almanya'nın ülkedeki yabancıların entegrasyonu konusunda geç adım atması konusunda öz eleştiride bulundu.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 08:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35